Valimisnimekirjad toodi lagedale (24)

Valimisnimekirjad toodi lagedale

SOTSIDEL PARTE EI OLE: Madis Kallas, Tambet Kikas ja Jaanis Prii andsid eile Kuressaare valimiskomisjoni esimehele Eero Lapile üle sotsiaaldemokraatide nimekirja, kus “peibutusparte” sees ei ole. Foto: Sander Ilvest

Kuressaare linna valimiskomisjonile viisid eile oma nimekirjad Reformierakond, IRL ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond. Ajakirjandusele välja käidud nimede seast leiab nii mõnegi üllatuse ja uue nime.

Reformierakond tõi uue ja huvitava kandidaadina välja Kuressaare haigla juhi Viktor Sarapuu, sotside nimekirjast leiab praeguse volikogu liikme Piret Sarjase ning IRL-iga läheb valimistulle paljude maitsemeeled ja südame vallutanud Derek A. Ewen.

Kell 16 astus Kuressaare valimiskomisjoni uksest sisse linnapea Mati Mäetalu. Kaasas nimekiri 34 nimega. Mäetalu sõnul näitab Reformierakonna esikolmik ehk siis Kuressaare viimased linnapead Jaanus Tamkivi, Urve Tiidus ja Mati Mäetalu just järjepidevust. Neljanda numbrina on Reformi nimekirjas volikogu praegune esimees Erik Keerberg ja Lümandast Kuressaarde tulnud abilinnapea Tiina Talvi. Mäetalu tõi välja ka mõned Reformierakonna uued nimed, kelleks on Kuressaare haigla juht Viktor Sarapuu, puuetega inimeste koja juht Veronika Allas ja Privilege’i ööklubi juhtiv Gert Nepper.

Võitlus tasavägisem

Samas on Saarte Häälele teadaolevalt Reformierakonna nimekirjast välja langenud eelmistel valimistel hea häältesaagi toonud ja volikokku pääsenud Kalle Koov, Tiit Sarapuu ja Piret Pihel. Mati Mäetalu ütles, et kandideerimine on iga inimese isiklik asi ja läbirääkimisi peeti paljudega.

“Loodame võitu,” märkis Mäetalu, lisades samas, et valimistulemus võib seekord tulla kindlasti tasavägisem kui neli aastat tagasi.

Pärast Mäetalu lahkumist tulid nimekirja tooma sotsiaal-demokraatide esindajad. Nende nimekirjas on 26 nime. Esikuuik on järgmine: Hannes Hanso, Tambet Kikas, Madis Kallas, Reet Tuisk, Kairit Lindmäe ja Piret Sarjas. Nimekirja ankrumees on Jaanis Prii. Üllatuslikult leiab sotside nimekirjast ka Lea Kuldsepa, kes hiljuti lahkus Keskerakonnast.

Tambet Kikas ütles sotsiaaldemokraatide nimekirja üle andes, et Kuressaare vajab uut hingamist. “Liiga pikalt võimul olemine ei soodusta enam arengut, millele juhtis viimases “Pealtnägijas” tähelepanu ka taasiseseisvumise üks juhtfiguure Heinz Valk. Valk mainis telesaates, et siis muututakse ülbeks ja vaadatakse üldsuse arvamusest mööda,” tõi Kikas näite ja lisas, et arenguks vajab linn juurde suuri ideid, mille poole püüelda. Ta lisas, et häälepüüdjaid nende nimekirjas ei ole.

“Me võime julgelt kinnitada, et kõik Kuressaares SDE nimekirjas kandideerijad asuvad valituks osutudes ka oma kohustusi linnarahva ees täitma,” tõi Kikas välja ühe erinevuse teistest suurematest nimekirjadest, kus sees nii mõnigi “peibutuspart”.

Samal ajal kui konkurendid nimekirju üle andsid, pidas Isamaa ja Res Publica Liit veel viimast koosolekut, lubades ka kohe-kohe sammud valimiskomisjoni seada. IRL-i nimekirjas on 37 nime ja seega on juba traditsiooniks saamas, et just neil on Kuressaares pikim pink, mis annab valimistel nii mõnegi eelise. IRL-i nimekirja esiviisik on Toomas Takkis, Argo Kirss, Anti Toplaan, Virge Pihel ja Viljar Aro. Lisaks toodi välja sellised nimed nagu näiteks burgerimeister Derek A. Ewen, aga ka Saare maavanem Kaido Kaasik ja riigikogu liige Tõnis Palts. IRL-i nimekirja teine number Argo Kirss märkis, et nad on suutnud oma nimekirja koondada inimesi nendest erakondadest ja valimisliidust, mis olid eelmine kord küll valimistel esindatud, kuid nüüd mitte. Need olid neli aastat tagasi Rohelised, valimisliit Kuressaare Kodanik ja Eesti Kristlikud Demokraadid.

Keskerakond viib täna

IRL-i esindajad ei kinnitanud ega välistanud, et pärast valimisi tehakse taas koostööd Reformierakonnaga, kellega on suhted viimasel ajal Kuressaare Hoolekande SA tüli pärast üsna pingeliseks muutunud.

Eesti Keskerakonna Saaremaa piirkonna juht Jaanika Rikko ütles eile Saarte Häälele, et nemad viivad oma nimekirja sisse täna. Aega on selleks kella 18-ni. Nimekirja esinumber Kuressaares on Mart Mäeker, linnapea kandidaat Kärla mees Meelis Sepp, kes linnas ei kandideeri. Rikko sõnul ei ole nende nimekiri veel lõplik ja seega ei saanud ta eile täpset arvu öelda.

Valimisnimekirjad registreeritakse lõplikult hiljemalt 15. septembriks. Samuti selgitavad valimiskomisjonid selleks kuupäevaks liisuheitmise teel registreerimisnumbrite andmise järjekorra erakondade ja valimisliitude ning üksikkandidaatide vahel.

Print Friendly, PDF & Email