Sportlik Helgi Kivi sai 80 (2)

Sportlik Helgi Kivi sai 80

KAKS ÕDE, KAKS EMA, KAKS SPORTLAST: Milvi Viss (vasakul ) ja Helgi Kivi ei saa ilma sportimiseta, taidluseta, laste, lastelaste ja lastelastelasteta. Foto: Sander Ilvest

Eile sai kaheksakümneseks Saaremaa ühisgümnaasiumis ja lastespordikoolis treenerina töötanud Helgi Kivi, tunnustatud saarlasest treeneri ja spordijuhi Ilmar Kivi abikaasa.

Vigalas sündinud ja Tartu ülikooli kehakultuuriteaduskonna lõpetanud Helgi Kivi töötas Saaremaa ühisgümnaasiumis (tollal 1. keskkool) 1956. aastast kuni 1969.aastani.

“Mul oli väga hea tunne 57 aastat tagasi Saaremaale tulla,“ rääkis tänane juubilar. „Saaremaal olid väga head õpilased. Natuke piinlik on poiste ees, sest poisid olid samuti väga tublid. Mina tegelesin aga rohkem tüdrukutega.”

Esimesel tööaastal saadeti Helgi lastega kolhoosi sügistöödele. Teenekas treener meenutas, et ta sai kohe kõigiga hea klapi. Põllul töötasid Helgiga koos ka praegused nimekad kirjanikud vennad Tuulikud, kirjanik, endine telemees ja po-laaruurija Enn Kreem.

“Spordilembesed olid nad kõik. Enn Kreem tahtis, et õpetaksin talle kolmikhüpet. Ütlesin, et ma ei tea sellest kuigi palju, aga seda võin öelda, et teine samm on väga tähtis,” meenutas Helgi Kivi üht toredat seika.

Viljakas aeg sportlasena

Aastakümnetetagusest Saaremaal töötamise ajast on Helgi Kivile meelde jäänud tema toredad õpilased ja kolleegid, keda kõiki ta lehe kaudu tervitab, tänades meeldivate koostööaastate eest.

Just Saaremaal töötamise aeg kujunes saarlasega abiellunud südikale kergejõustiklasele ka tegevsportlasena väga viljakaks. Eesti meistrivõistlustelt on Helgi Kivi võitnud kõrgushüppes kaks kuldmedalit (1956 ja 1958), ühe hõbeda (1964) ja kolm pronksi (1962, 1963 ja 1966). Tollane kuressaarlane on parandanud seitsmel korral Eesti kõrgushüpperekordit, viies selle 1.65-ni.

Muide, floppstiili tollal ei tuntud. N. Liidu maaspordiühingute meistrivõistlustelt on Helgi naasnud kolme kuldmedaliga. Kuuskümmend aastat tagasi tuli tollane Tartu ülikooli tudeng karjapoisistiilis hüpates NL-i üliõpilasmeistriks.

1991. aastast on Helgi Kivi osalenud edukalt kergejõustikuveteranide maailma- ja Euroopa meistrivõistlustel. Neilt võistlustelt on tal ette näidata üks pronksine medal.

Treenerina on Helgi Kivi rõõmustanud paljude oma õpilaste saavutuste üle. Saarlannadest on Helgi käe all harjutanud Ester Aavik, Ellen Külvand, oma tütar Kaie Kivi ja paljud teised.

14 aastat tagasi oli ta toeks oma abikaasale Ilmarile, kes kutsus ellu Orissaare Tammetõru mängud. Pärast mehe surma 2009. aastal on Helgi mängude korraldamisel ikka abiks olnud.

“Möödunud aastal olin vaataja rollis. Pärast meres ujumist jäin haigeks ja ei saanud aidata. Tänavu läks ka nii, et nad said ilusasti ilma minuta hakkama,” rääkis Helgi Kivi.

Emana tunneb ta heameelt, et kõikidel Tammetõru mängudel on peasekretäri roll tema tütre Kaie Kivi-Kadaksoo kanda olnud.

Peab end ikka saarlaseks

Pensionipõlve veedab Helgi Kivi praegu suviti Orissaares ja talviti Tallinnas. Suviti võtab ta alati osa Orissaares ja mujal toimuvatest kultuuri- ja spordiüritustest. Kahel õel, Milvi Vissil ja Helgi Kivil on mõlemal väga sportlikud pered, lapsed ja lapselapsed. Helgil on kolm last, üheksa lapselast ja kolm lapselapselast.

Tallinnaski peab aastaid Saaremaal elanud Helgi Kivi ennast saarlaseks. 18 aastat laulis ta Tallinna saarlaste segakooris. Küllap laulaks ta seal praegugi, aga äkki märkas, et on koori vanim liige. Laulmiseta ta aga ei saa.

Nüüd laulab ta vanaemade kooris. Sellelgi kooril on olnud põnevaid kontserte ja huvitavad reisid seisavad ees.

Lapsed kingivad emale Itaalia reisi. See on olnud Helgi ammune unistus. “Tahtsin Jaapanisse ja Itaaliasse. Nipponi maal on mul õnnestunud käia, Itaalias veel mitte. Võtsin lastelt kingi tänuga vastu,” rääkis NL-i ajal sportlasena oma esimese välisreisi Poolasse teinud juubilar.

Muide, Soomes tunnustas tollane president Urho-Kaleva Kekkonen Lappeenranna võistlustel 1958. aastal Helgi Kivi kui parimat Eesti naissportlast omanimelise auhinnaga.

Print Friendly, PDF & Email