Tallinna Sadam: ees ootab aastaid kohtuvaidlusi (10)

Tallinna Sadama hinnangul kestab kohtuvaidlus Saaremaa Sadama kaubasadamaks muutmise vastastega aastaid.

“Eeldatavalt ootavad meid planeeringuprotsessiga nüüd ees aastate pikkused kohtuvaidlused, mil ühe grupi isikute vastuseisu tõttu sadama potentsiaali täies mahus kasutada ei saa,” ütles Saarte Häälele Tallinna Sadama ärisuunajuht Ahto Ader.

Tallinna ringkonnakohus kohaldas alanud kohtuvaidluse tarbeks kaubasadama vastaste palvel eelmisel nädalal esialgset õiguskaitset, mis tähendab, et eelneva kolme aasta planeerimise töö on osaliselt peatatud ja vähemalt kohtuvaidluse ajal ei tohi sadamasse uusi ehitisi rajada.

“Hea on aga see, et kohus märkis selgesõnaliselt, et olemasolevate rajatiste baasil võib vaidlusest sõltumatult kaubavedu ikkagi alustada,” sõnas Ader.

Tema sõnul püüavad oponendid avalikkusele maalida väga emotsionaalset ja ülekohtust pilti sadama tulevikust. “Kolisevad kraanad ja suitsevad tehasehooned ning tolmavad puistekaubalademed – need argumendid on ilmselgelt ja muidugi ka taotluslikult ülepingutatud,” väitis Ader, kelle sõnutsi on kõigi selliste kartuste kohta detailplaneeringu dokumendis ka viidatud ning võimalikke mõjusid hinnatud. Näiteks või see nõue, et puistekaupa ei saa laadida samal ajal, kui sadamas on kruiisilaevad.

Tallinna Sadama esindaja kinnitusel on kogu planeeringuprotsessis korduvalt rõhutatud, et kaubasadamaks ümberkujundamise initsiatiiv ja soov on ennekõike kohalike elanike, saarlaste endi poolne.

“Põhiline võit püsivalt seal piirkonnas elavate inimeste ja kohalike ettevõtjate jaoks on ikkagi sadama alternatiivne kasutamisvõimalus – sügavaim, jäävaba ja lähim sadam laevateedele, mis annabki aluse piirkonna majanduslikuks arenguks,” sõnas Ahto Ader.

Samuti tuletas ta meelde, et kõik Läänemere sadamad on multifunktsionaalsed, teenindades nii reisi- kui ka kaubalaevu. “Reisijad ei tule mitte sadamasse kui sellisesse, vaid ikkagi sihtkohta, mis antud juhul tähendab kogu Saaremaad,” ütles Ader.

MTÜ Ninase Küla Selts ja Janne Koovisk esitasid Pärnu kohtumajale kaebuse Saaremaa Sadama detailplaneeringu tühistamiseks kaks kuud tagasi. Tallinna halduskohus esialgset õiguskaitset 12. juulil ei rakendanud ja detailplaneeringu täitmist kohtuvaidluse ajaks ei peatanud. Küll aga tegi seda ringkonnakohus, lubades sadama kasutamist kaubasadamana olemasolevate ehitiste baasil.

Print Friendly, PDF & Email