Suurem kartulivõtt algab paari nädala pärast (5)

Kuigi mandril käib juba hoogne kartulivõtt, plaanib Saare maakonna suurim kartulikasvataja suuremat tuhlikoristust alles paari nädala pärast.

22 hektaril kartulit kasvatav Guido Lindmäe ütles, et hiljem mahapandud kartul on praegu veel päris ilus ja ka liiga väike ning seda saab võtma hakata võib-olla septembri keskel.

Varem mahapandud kartulil on küll varred niidetud ja koor kinni, ent selle ülesvõtmist takistavad praegu jällegi teised tööd, pealegi olevat nende hoidlasse panekuks veel liialt soe.

Üldiselt mõjus põuane suvi aga mugulatele hästi ja Lindmäe loodab tänavu head kartulisaaki. “Tundub päris normaal-ne saak tulevat, eriti hilisemate sortide puhul,” märkis ta.

Seda, et kodumaise kartuli hind on kõrge iga-aastase kartulipinna vähenemise tõttu, Lindmäe ei usu. Maalehe andmeil oli Eestis 2011. aastal kartuli kasvupinda 9200 hektarit, mullu 7600 ja tänavu vaid 6400 hektarit.

Nende arvude põhjal võis Lindmäe küll tõdeda, et paljud väikeettevõtjad on kartuli kasvatamisest tõepoolest loobunud, aga ostuhinna teevad ikkagi kaupmehed ja pigem tuleb kartuliäri vaadata laiemalt.

“See oli vanasti, et kui meil Saaremaal sai kartul otsa, tõusis poes hind kiiresti, nüüd on kaubandus nii arenenud, et kartuli hinnatõusu osas muret küll olla ei tohiks. Kui meie kartul saabki otsa, otsivad kaupmehed välisriikidest hetkel saadaoleva odavaima hinnaga kauba asemele,” rääkis Lindmäe.

Print Friendly, PDF & Email