Ametikool hakkab spaa-teenindajaid õpetama (2)

Ametikool hakkab spaa-teenindajaid õpetama

UUS ERIALA: Ametikool hakkab uut eriala õpetama koostöös AS-iga Kuressaare Sanatoorium. Ettevõtte müügi- ja turundusjuht Villi Pihl ütleb, et seni on nad ravituristide (fotol Elsa Östman ja Helene Forsbäck Gotlandilt) teenindajaid enamasti ise välja koolitanud. Foto: Sander Ilvest

Parandamaks spaades pakutava hoolitsuse ja protseduuride taset, avab Kuressaare ametikool veebruaris spaateeninduse eriala.

“Meie eesmärk on anda inimestele korralikud baasteadmised, et tööle asudes ei peaks nad hakkama kõike nullist õppima,” ütles projektijuht Marella Kakkum. “Kui inimesel on korralikud teadmised ja praktilised oskused juba olemas, on ka tööandjal tunduvalt lihtsam, kui uut töötajat ise välja õpetada.”

“Praegu ongi paraku nii, et töötajaid võetakse sageli nii-öelda tänavalt ja koolitatakse kohapeal. Kui nad lahkuvad ja uued asemele võetakse, hakatakse jälle a-st ja b-st pihta,” tõdes ametikooli arendusdirektor Sirje Ellermaa.

Töötajaid raske leida

Kakkumi sõnul torkas talle just suure tööjõupuuduse ajal silma see, et ametisse võetud inimene õppis ära vaid ühe konkreetse võtte ja kasutaski üksnes seda. “Ka teooria osas, kuidas üks või teine hoolitsus, materjal või veeprotseduur mõjub, millised on näidustused ja vastunäidustused, olid teadmised üsna hõredad ja kaootilised,” nentis Kakkum.

Viimased viis aastat Pädastes spaamänedžerina töötanud Kakkumit ajendas kutseõpetaja haridust omandama ja Kuressaare ametikooliga koostööd tegema just sobiva tööjõu puudus.

“Ma ei leidnud tööle inimesi, kes olnuks huvitatud erinevate protseduuride tegemisest,” põhjendas ta. “Kui sama olukord juba kolmandat aastat jätkus, otsustasin, et õpin ise kutseõpetajaks ja hakkan tegema koolitust, kuna see nišš oli endiselt täitmata. Head inimesed viisid meid Sirje Ellermaaga kokku ning nii me seda mõtet edasi veeretama hakkasime.”

Ellermaa peab seda, et ametikool spaateenindajaid koolitama hakkab, loogiliseks sammuks. “Oleme ju siin regioonis ainuke kutseõppeasutus, kes peaks Saaremaa ettevõtete jaoks töötajaid koolitama, ning spaaettevõtteid on meil palju,” tähendas ta.

Uut põhikoolijärgset eriala hakatakse õpetama paindlikus vormis, mis sobiks töötavatele inimestele. “Ilmselt mittestatsionaarse tsükliõppena,” märkis Sirje Ellermaa.

Õppekavasse kuuluvad näiteks anatoomia, füsioloogia, esmaabi, materjaliõpetus, turismimajandus, spaaturism, pakettide koostamise põhimõtted, heaoluhoolitsused, kehahoolitsused ja massaaž, aroomiteraapia, samuti riiklikes õppekavades kohustuslikud ained nagu karjääriplaneerimine, tööohutus, klienditeenindus, võõrkeeled.

Tulevasi spaateenindajaid hakkavad koolitama oma ala spetsialistid. “Näiteks näohoolitsust õpetavad kosmeetikud – ka meil Kuressaares on tugevaid ning pikaajalise kogemuse ja meditsiinilise haridusega spetsialiste.

Oluline roll on praktikal

Uus eriala avatakse pärast talvist vastuvõttu ja rühma suuruseks on planeeritud 16 kohta.

Kakkumi sõnul on spaateenindajaks oodatud õppima nii naised kui ka mehe, kel on tervislikud eluviisid ja soov tegeleda inimestega. Õpiaeg on poolteist aastat – seega peaks veebruaris õpinguid alustavad spaateenindajad kooli lõpetama 2015. aasta suve hakul.

Sirje Ellermaa sõnul polnud uue ettevõtmise käimalükkamine sugugi lihtne, kuna puudus kutsestandard. “Teine probleem oli see, et majutus ja toitlustus on majandusministeeriumi valdkond, raviprotseduurid aga sotsiaalministeeriumi oma, kogu “spaandus” on aga eikellegimaa, pudru ja kapsad.”

Nii Kakkum kui ka Ellermaa avaldasid lootust, et uue eriala õpetamine aitab tõsta meie spaades pakutavate teenuste kvaliteeti ja ühtlasi kogu Saaremaa kui turismipiirkonna mainet.

Ametikooli projektipartnerid on Eesti spaaliit, Omnia koolituskeskus Soomest, Bledi turismikolledž Sloveeniast, Tartu kutsehariduskeskus, Kutsekoda, Innove ja AS Kuressaare Sanatoorium. Projekt viiakse läbi elukestva õppe programmi Leonardo da Vinci allprogrammist saadud rahastuse toel.

Villi Pihl: kutsetunnistus on pluss

AS-i Kuressaare Sanatoorium müügi- ja turundusjuht Villi Pihl, keda tööandjana eelistaksite – kas n-ö tänavalt tulnud töötajat või sellist, kel spaateenindaja paber juba taskus?

Oleneb inimesest, aga loomulikult annab paber teatud eelise. See on kindlasti pluss, kui inimene juba oskab asja ja me ei pea teda eraldi välja koolitama. Samas, kui ta on kooli läbinud ja praktika läbinud, saab ta vilumuse ikkagi töötades. Seni oleme me ise kohapeal koolitanud väga palju inimesi, nad on saanud erinevaid kursusi ja väljaõpet.

Palju on kurdetud spaade suure kaadrivoolavuse üle. Töötaja jaoks on üks oluline motivaator hea palk. Kas spetsiaalselt ametikoolis spaateenindajaks õppinud inimestel peaks olema suurem palk kui neil, kel vastavat tunnistust taskus pole?

Ma ei saa öelda, et peaksime spaateenindaja diplomiga inimest eelistama neile, kes meie juures juba pikka aega töötavad. Selles mõttes peab kauaaegne töötaja olema kindlasti paremini motiveeritud kui alles koolipingist tulnu.

Print Friendly, PDF & Email