Reformierakond surus Tiia Tammsalu keski kätega tagasi ametisse (55)

Reformierakond surus Tiia Tammsalu keski kätega tagasi ametisse

NÕUKOGU LIIGE VAIKIB: Astrid Sepp eile oma otsuste tagamaid ei selgitanud. Foto: Aare Laine

Kuressaare Hoolekanne SA juhataja Tiia Tammsalu jääb ametisse tuleva aasta 30. aprillini. Nii otsustas eile sihtasutuse nõukogu, kus juulis toimus jõudude vahekorda muutnud ootamatu vangerdus.

Poolteist kuud varem, juuni algul oli nõukogu valinud uueks juhatuse liikmeks Kuressaare haiglas töötava Piret Sarjase. Linnavolikogu parteitu liikme poolt olid nii salajasel kui ka avalikul hääletusel nõukogu esimees Argo Kirss (IRL), liikmed Elo Naaber ja Kairit Lindmäe (SDE).

Linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni juhi Tiia Tammsalu jätkamise poolt olid nõukogus IRL-i taustaga Helle Karu ja Anton Teras (RE).

Sarjase valimine oli Reformierakonnale ootamatu, Anton Teras esitas nõukogu liikmena eriarvamuse ja teatas, et nõukogu oli otsuse teinud, omamata selleks volitusi. Volituste pikendamiseks pidanuks eelmise aasta juunis vastava registrikande tegema Tiia Tammsalu, kes ei teinud seda aga ka pärast linnavalitsuselt meeldetuletuse saamist.

Anton Terase protesti tulemusena leidsid Kuressaares võimu jagavad IRL ja Reformierakond end suve hakul tülis ja ühtlasi tekkis juriidiline kahvliseis linna majandusaasta aruande kinnitamisega. Kuna SA nõukogu oli asutuse aruannet heaks kiites volitusteta, ei saanud linnavolikogu kinnitada ka linna 2012. majandusaasta aruannet. Linnavalitsuse juristid leidsid pärast mitmenädalast peamurdmist lahenduse ja nõukogu volitused taastati tagasiulatuvalt.

Tammsalu seljataga seisev Kuressaare Reformierakonna tagatuba asjaga siiski ei leppinud. Tema jätkamise nimel lepiti kokku linnavolikogus kahe saadikuga opositsioonis oleva Keskerakonnaga, kes otsustas juuli keskel tagasi kutsuda oma esindaja SA Kuressaare Hoolekanne nõukogus – Elo Naaberi. Asemele kinnitas linnavalitsus 23. juulil keskerakondlase Astrid Sepa.

“Nõukogus oli tekkinud kaks leeri, vähemus võttis kõik meetmed tarvitusele ja tänaseks on nende toiminguid krooninud edu,” tõdes eile Argo Kirss. “Kas see neile au teeb, on iseasi.”

Keskerakonna vangerduse tagamaid otsides tuleb meenutada eelmist aastat, kui riigikogu liikme Kalle Laaneti erakonnast lahkumise järel hülgasid linnavolikogu KE fraktsiooni kolm inimest, nende hulgas ka Piret Sarjas.

Kalle Laanet ütles, et Kuressaare Hoolekande nõukogus toimuv on sigadus. “Teiseks näitab see seda, et nõukogudesse pannakse moraalituid südametunnistuseta parteilasi, kes hääletavad täpselt nii, nagu partei käsulaud ette näeb,” tõdes Laanet.

Konkursi tulemuste tühistamise algatanud Astrid Sepp, sihtasutuse nõukogu uus keskerakondlasest liige, kes veel nädal tagasi lubas, et räägib päevakeskuse juhi teemast pärast nõukogu koosolekut, jäi Saarte Häälele eile kättesaamatuks.

“Astrid võib-olla puhkab ja ma arvan, et ta annab kindlasti intervjuu, kui telefoni vastu võtab,” ütles Keskerakonna Saaremaa piirkonna juht Jaanika Rikko. Korduvale helistamisele vaatamata Astrid Sepp kõnet siiski vastu ei võtnud ega helistanud ka tagasi.

Kuigi Jaanika Rikko on seda meelt, et nõukogu kohad on poliitilised ja peavad jagunema parteilise kuuluvuse järgi, kinnitas ta, et Astrid Sepale pole partei poolt juhtnööre antud ning Sepp hääletas nõukogus oma äranägemise järgi.

Põhjendades Reformierakonnaga tekkinud üksmeelt, ütles Rikko, et Keskerakonna Saaremaa piirkond teeb koostööd kõigiga, kes teenivad Saaremaal elavate inimeste huve.

Küsimusele, kuidas on konkursi tühistamine seotud Saaremaal elavate inimeste huvidega ja miks hääletas Astrid Sepp Tiia Tammsalu ametissejätmise poolt, vastas Rikko: “Ma ei tea, miks Astrid teda toetas. Eks ta töötas kõik dokumendid läbi, töötas sihtasutuse põhikirja läbi, vaatas üle miinused ja plussid.”

Vangerdused nõukogudes

Juba eelmise aasta sügisel vahetas Keskerakond välja mitme teise sihtasutuse nõukogu liikmed. Argo Kirss küsib nüüd, miks Elo Naaberit juba siis Kuressaare Hoolekande nõukogus välja ei vahetatud.

“Mina ei ütleks, et see on kättemaks,” pareeris Anton Teras, kuigi möönis, et ehk võis “vana sõprus” vangerduse ajendiks siiski ka olla. Argo Kirss ütles aga, et isegi Astrid Sepp ei eitanud, et nõukogu liikme väljavahetamise taga oli Reformierakonna niiditõmbajate initsiatiiv.

Ka nõukogu eilse istungi materjalid ja taustainfo, mille esitas Astrid Sepp, valmistas Kirsi sõnul ette hoopis Anton Teras. Teras ise eitas seda. Omapärane on asjaolu, et eilseks istungiks esitas Astrid Sepp ka eelnõu, millega oleks tagasi kutsutud nõukogu esimees Argo Kirss, kuid hääletamisel ta oma ettepanekut ise ei toetanud.

Küll aga oli Kirsi tagandamise poolt eile ainsana Anton Teras, kes leiab jätkuvalt, et oponent on ebapädev ja pole nõukogu töö juhtimisega hakkama saanud.

“Vastutagu siis kohaga!” nõuab Teras. Ülejäänud nõukogu liikmed leidsid aga tema sõnul, et vahetult enne valimisi pole juhivahetusel mõtet. Pigem tuleks oktoobris valitaval volikogul lasta uues koosseisus nõukogu määrata, kes korraldab siis uue konkursi ja aprilli lõpuks on uus inimene või siis Tiia Tammsalu valmis ametisse asuma, selgitas Anton Teras.

Jaanika Rikko kinnitas, et konkursi tühistamises ei maksa näha kättemaksu Piret Sarjasele. “Mul ei ole Sarjase Pireti vastu mitte midagi, mina teda tervitan, me jutustame,” kinnitas Rikko.

Arusaamatu otsus

Piret Sarjas ütles, et tema jaoks on nõukogu eilne otsus ebanormaalne ja arusaamatu. “Konkurss ju oli, kuulutused ilmusid, vestlused toimusid, valik tehti – ja siis hakatakse niimoodi jõurama,” imestas Sarjas.
“Midagi kahtlast siin on, et iga hinna eest, üle laipade on vaja talle see koht säilitada, midagi on vaja peita,” spekuleeris ta.

Tiia Tammsalu ütles, et nõustus eile Kuressaare Hoolekanne SA tegevjuhi lepingu pikendamisega tähtajaliselt. “Kuna töökollektiiv on meil väga tubli ja mind ennast hoolekande töö väga köidab, siis olen kindel, et need mõned lisakuud teeme linlaste jaoks tööd sama heal tasemel, mille eest meie ettevõtet sümboolselt aasta hoolekandja tiitliga pärjati,” sõnas Tammsalu.

Kes juhib linna?

IRL-i Saaremaa piirkonna juhi, maavanem Kaido Kaasik sõnul ei ole IRL-il Argo Kirsi suhtes mingeid pretensioone ja tema patuoinaks tegemine on väga ülekohtune.

“Rääkisin Kirsiga ja ta ütles, et taheti ju ausat konkurssi ja tema ka käitus ausalt,” sõnas Kaasik. “Kui inimene käitub ausalt, siis ei saa ju seda ette heita.”

Kaido Kaasiku sõnul taandub konflikti põhjus tõsiasjale, et sihtasutuse juht Tiia Tammsalu jättis asutuse põhikirja sisse viimata linnavolikogu korralduses ette nähtud muudatused.

“Juba see näitab, et inimene ei ole pädev,” sõnas Kaasik. “Kui linnavolikogu annab oma korralduse välja, kus on väga selgelt öeldud, et kes selle ellu peab viima ja kui inimesele on saadetud kaks korda see korraldus ja kui seda ei täideta, siis selles on probleem,” leidis Kaasik.

Ise pikalt Valjala valda juhtinud Kaasiku sõnul tuleb volikogu otsuseid täita. “Kui ta (Tammsalu – toim) eiras volikogu otsust ja kui volikogu laseb sellel sündida, siis ma ei tea, mis volikogu see selline on. Siis tekib küsimus, et kes seda linna siis juhib.”

Ain Lember, Andres Sepp

Üks suur korralagedus

Viimastel kuudel SA Kuressaare Hoolekanne nõukogus toimunu ei ole normaalne, vaid on pigem üks suur korralagedus. Nõukogu eesotsas esimees Argo Kirsiga ei ole suutnud järgida õigusakte ning on teinud rea arusaamatuid ja üldsust eksitavaid otsuseid. Sellise pisikese teemaga, nagu seda on uue juhi valimine, suudeti tekitada linna jaoks vaid segane ja häbiväärne olukord.

Oma tegevusega peteti nii konkursil osalevate inimeste ootusi kui kahjustati ka linnavalitsuse mainet. Linnapeana olen arvamusel, et selline töövõimetu nõukogu koosseis tuleb laiali saata ja nimetada sinna uued inimesed, kes suudavad järgida õigusakte ja esindada avalikke huve ilma jamadeta.

Mati Mäetalu,

linnapea

Print Friendly, PDF & Email