Selgusid Leisi valla kõige kenamad kodud (8)

Selgusid Leisi valla  kõige kenamad kodud

PARIM TOOTMISTALU: Kaskmetsa talu perenaine Sirje Varik (paremal) võtab koos tütar Mariaga külalisi vastu talu väravas. Foto: Alar Truu

 

Pühapäeval tunnustatakse Karja kihelkonna laulu- ja tantsupeol Leisi valla heakorrakonkursi “Kena kodu 2013” võitjaid.

2. juulil vaatas komisjon konkursile üles antud 19 majapidamist üle. “Valla territoorium on suur, ligi 200 kmsõitsime pika päeva jooksul maha, ühest valla otsast teise,” sõnas komisjoni liige Aina Tomson. Lisaks temale kuulusid komisjoni Lii Mägi, Elle Lepp, Andres Jalakas ja Kaja Püüa. Enam-vähem sama koosseisuga on ringi tuuritatud juba 2006. aastast.

Eriliselt jäi Aina Tomsonile silma Tuuli ja Veljo Pärteli Saatemäe talu Roobaka külas. Nende talu valiti ka üheks kaunimaks pereelamuks. “See kodu oli hästi maitsekas, hoovi peal oli palju paiku, kus oli kohe märgata Tuuli Pärteli kunstimeelt. Samas ei olnud ka midagi ülepakutut,” ütles Aina Tomson.

Väga armsaks pidas ta ka parima suvekodu tiitli võitnud Alaniidi talu Asuka külas, mille eest kannavad hoolt Merle ja Ivo Nurms. Tomsoni sõnul on tegemist armsa ja omanäolise suvekoduga keset metsa.

Parimaks tootmistaluks valiti Kaskmetsa talu Metskülas. Talu perenaise Sirje Variku sõnul on talus alati loomi peetud. Praegu on vaja hoolitseda 16 veise eest, lisaks veel väiksemad loomad nagu jänesed ja kanad. “Kunagi olid ka lüpsiloomad, aga sellest ajast, kui ma üksi talu pidama jäin, pean siin ainult lihaloomi, kuna nendega on vähem tööd,” lausus Sirje Varik. Suure tänu võlgneb ta ka oma lastele, kes ikka kodus käivad ja teda aitavad.

“Ega neid tootmistalusid siin ju rohkem järele jäänud polegi, mõni üksik on,” rääkis Varik. Loomade pidamine on tema sõnul kasulik ka seetõttu, et nood hoiavad ümbrust võssa kasvamast. “Kuigi nendega on tükk tööd, siis loomad ikkagi puhastavad ja hooldavad seda maad siin,” tunnistas ta.

Kõige kenama asutuse tiitli pälvis Karja kalmistu. Kalmistuvaht Maire Rumm on auhinna üle õnnelik, kuid lisas, et ainuüksi selle nimel ta siin küll tööd teinud pole. Kalmistuvahina on ta töötanud 1. aprillist ja kohalkäimine oleneb täiesti ilmast. “Kui ilm vähegi lubab, siis praegu on põhiline töö lehtede riisumine. Lisaks tuleb niita ja trimmerdada,” selgitas Rumm. Iga nädala lõpuks üritab ta kalmistule ringi peale saada.

Aina Tomson tunneb uhkust selle üle, et väga kaunilt ja omapäraselt kujundatud koduaedu on vallas aina rohkem. Vaidlusi võitjate valimisel tema sõnul komisjoniliikmete vahel siiski tekkinud pole. “Eks meil on aastatega juba selline ühine mõtlemine ja nägemus asjast kujunenud,” tunnistas Tomson, kes usub, et nende koduvald on imetlustvääriv nii vallarahva enda kui ka külaliste jaoks.

Kõiki võitjaid tunnustatakse 4. augustil Karja kihelkonna päeval, kui võitjatele kingitakse “Kena kodu 2013” plaat majaseinale kinnitamiseks ja Bauhofi kinkekaart.

Leisi valla tänavuse heakorrakonkursi võitjad

Pereelamud – Uielu talu (Anne Toompuu, Nurme küla); Vooremaa talu (Aili Miltop, Viira küla); Saatemäe talu (Tuuli ja Veljo Pärtel, Roobaka küla)

Suvekodu – Alaniidi talu (Merle ja Ivo Nurms, Asuka küla)

Turismitalu – Allika Villa (Angela ja Vallis Alliksoon, Meiuste küla)

Tootmistalu (veisekasvatus) – Kaskmetsa talu (Sirje Varik, Metsküla)

Asutus, sh kalmistud – Karja kalmistu (kalmistuvaht Maire Rumm)

Küla – Nihatu küla (külavanem Urve Kaasik)

 

Print Friendly, PDF & Email