Energiakulu takistab uue villaveski arengut (15)

Sel suvel Lõu külas Sõrve villaveski käivitanud taluperemees tunnistab, et konkurentsis püsimiseks tuleb vähendada elektriarveid ja püsti panna tuulegeneraator.

“Huvilisi iseenesest on tohutult, aga masinad võtavad palju voolu ja selletõttu on hind kallis,” ütles villavabriku omanik Egon Sepp. Näiteks kilogramm koeravillast tehtud lõnga maksab 24 eurot.

Sepa sõnul tunnevadki Lõu villavabriku vastu huvi eelkõige haruldasemat sorti villa pakkujad, kelle villa ükski teine vabrik Eestis vastu ei võta. Muhust on saadetud proovipartiina alpakavilla ja tulemus oli väga hea.

Samuti on Lõu vabrikus tehtud lõnga rootsi peenvillase lamba, gotlandi lamba ja angoorakitse villast. Alpaka ja angoorakitse vill on iseenesest juba hinnaline, nii et seda võivad endale lubada jõukad inimesed, keda lõnga kõrgemad tootmiskulud väga ei häiri.

Seevastu tavalise villa töötlemisel ei suuda Sõrve villaveski oma hinnaga konkurentsis püsida, eriti suuremate koguste korral. “Meie puhul jääb lõnga omahind küll madalamaks sellest hinnast, mis valmislõng turul maksab, aga kui teises villavabrikus tehakse kolm korda odavamalt, siis paneb natuke mõtlema,” selgitas Egon Sepp, kelle sõnul on vabrikus seni tehtud ligemale 300 kilo lõnga.

Tootmiskulude vähendamiseks on vabriku omanikel plaan soetada tuulegeneraator. “Põhiline oleks see, kui ma saaksin elektri looduse käest 0 euroga, siis ma arvan, et oleksin hinna osas konkurentsivõimeline,” lausus Sepp.

Elektrituuliku soetamise mõtet on Lõu villavabriku omanikud vaaginud tegelikult juba mitu aastat ja seda teistel põhjustel, kuid seni ei ole tuulikut õnnestunud püsti panna. “Eesti Energia tahtis meilt selliseid andmeid, mille kohta tuulikute müüa ütles, et need on ärisaladus, mida teab ainult generaatorite tootja,” rääkis Sepp, kes praegu uurib võimalusi, kuidas tuulikute püstitamiseks toetust saada.

Egon Sepa sõnul peaks veel enne selle aasta lõppu valmis saama villavabriku kuivatusmasin.

Print Friendly, PDF & Email