Torgu poisid panevad oma kontserttegevusele punkti (2)

Torgu poisid panevad oma  kontserttegevusele punkti

LAULUD SAARLASTELE: Eile Kadi raadio saates “Keskpäev” kõlas Torgu poiste (vasakult) Peeter Aadusoo, Jaan Holmi, Endel Kummi ja Leo Tiri laul otse-eetris. Laulumehi saatis akordionist Merike Olo. Foto: Sander Ilvest

Täna kell 19 astub Laadla seltsimajas viimast korda publiku ette 13 aastat tegutsenud sõrulaste meesansambel Torgu Poisid. Sügisel jõuab Torgu poistest salvestatud film “Kaduvad hääled” Eesti Televisiooni ekraanile.

“Vastuoluliste karakterite saatused, eluvaated ja hääled kõlavad kokku ligemale 85-aastastest meestest koosnevas ansamblis Torgu Poisid. Need mehed on pärit maailmast, kus mehel võis olla mitte midagi, aga kaks asja pidid olema – tema au ja tema saapad. Nii lihtne see oligi. Hoolimata sellest, et kvintett on viimane allesjäänud taidluskollektiiv terves piirkonnas, hoiab selle killukese Sõrve poolsaare kirgas ja lahe vaimsus kõrgel eakate meeste laulutahet ja laseb sel kõlada vaikellu langenud külas hingevapustavalt võimsal häälel, mis kadakadki värisema paneb. Poiste elu teeb aga kibedaks ka armutult kulgev aeg, mis sunnib aasta-aastalt väheneva koosseisuga kohanema,” iseloomustas filmi produtsent Mari Kallas peategelasi selle aasta hakul.

Kahjuks on aja lakkamatu kulg jõudnud filmitegemisse oma traagilise jälje juba jätta. “Esimesel võttepäeval salvestasime Hermann Kase viimsele teekonnale saatmist. Me arvestasime sellega, et film tuleb viiest mehest. Nüüdseks oleme võtetega lõpukorral. Pühapäeval on viimane võttepäev,” teavitas saarlannast režissöör Liis Nimik eile pärast Kadi raadio saadet “Keskpäev”, kus mehed otse-eetris laulsid. Nii intervjuud kui ka laulud salvestasid raadiostuudios dokfilmi jaoks operaator Erik Põllumaa ja helioperaator Mart Kesel-Otsa filmiproduktsioonifirmast Osakond.

Kolmteist aastat tagasi loodud kaheksaliikmelisest ansamblist on praegu rivis kolm meest: Leo Tiri, Endel Kumm ja Peeter Aadusoo. Viimastel kuudel on Torgu Poistega liitunud aastaid Saaremaa meeskooris SÜM laulnud Jaan Holm.Hermann Kase lahkumise järel pole laulumehed endale uut juhendajat leidnud. Ansambli vanema ja krooniku Leo Tiri sõnul ei tule tegutsemine ilma juhendajata kõne alla. Viimastel esinemistel on nõustunud laulumehi akordionil saatma akordionist Merike Olo, kellele ansambli liikmed väga tänulikud on.

Mis on aga 13 lauluaastat Torgu poistele endile andnud? Endel Kumm: “Hea suhtumise üksteisesse, toreda kambavaimu ja vaheldust igapäevarutiini.” Peeter Aadusoo: “Hea tervise on andnud.” Leo Tiri arvas, et kui sa oled laulu sees sündinud ja terve elu laulnud, siis peadki sa laulmist elu üheks osaks, milleta ei oska ollagi. Saaremaa meeskoori SÜM ekspresidendi Tiri arvates tulevad mehed edaspidigi kokku ja ega siis ilma laulmata laiali minda, aga kontserte enam ei anta.

Täna õhtul on laulusõpradel võimalus Laadlas eakate meeste esinemist nautida ja neile viimasel kontserdil tänusõnu öelda.

Print Friendly, PDF & Email