Saaremaal Saklas algas viljalõikus (3)

Saaremaal Saklas algas viljalõikus

SAAGIKORISTUS: Kolmapäeval algas Saaremaal Sakla külas viljavõtmine. Foto: Sander Ilvest

Kolmapäeval algas Saaremaal viljalõikus, kui saare üks tuntumaid põllumehi Kaido Kirst hakkas koos pojaga Sakla küla põllul talinisu võtma.

Kaido Kirstu sõnul ei ole nende talus nii vara veel teravilja kunagi koristama hakatud, seni on viljalõikusega kõige varem algust tehtud 29.–30. juulil. “Eks siin ole oma osa kõrgele maale maha pandud varajasel sordil Ramiro ning ka viimane põud oli selle taga,” arvas Kaido Kirst, kel tänaseks on Saklas asuvalt 19,5 ha suuruselt põllult talinisu kätte saadud. Kombaini peal tegi kogu töö ära keskmine poeg Karl Kirst, kes on talus põhikohaga tööl.

Kaido Kirstu sõnul näitas niiskusemõõtja tera niiskuseprotsendiks 17, kuid tulenevalt taliviljasid kimbutanud talvekahjustustest oli viljal sees mõningaid rohuseid kohti, mis niiskust juurde annavad. “Nii, et kui vili läbi kombaini käib, siis on niiskusprotsent 18–19, aga ka selle näitajaga võib vilja juba võtta küll,” rääkis Kirst, kelle sõnul vilja kuivatamisega sel aastal suurt kulu ei tule.

Kirst rääkis, et vähese vihma tõttu sel aastal teraviljad õieti valmis ei saagi. “Nad lihtsalt kõrbevad ära ja saavad seetõttu veidi varem koristusküpseks,” selgitas viljakasvataja. Kõigele vaatamata võib saagiga päris rahule jääda. Kirstu sõnul jääb tema talinisu saak 3,7 tonnile hektari kohta, mis on suhteliselt kehvavõitu. “Tuleb rahul olla, midagi teha pole. Kui ikka asi kuiva jääb, siis ta ei kasva,” tõdes ta.

Kaido Kirst rääkis, et järgmiste viljade valmimiseni on veel aega ning uuesti lähevad nad kombainiga viljapõllule umbes nädala pärast.

Neljapäeval alustas talirapsi koristusega Kõljala POÜ, kel on selle kultuuri all 60 ha põldu. “Ei julge ühtegi numbrit küll öelda, aga vaadates seda talve, mis oli, siis ma arvan, et rapsipõllult tuleb suhteliselt normaalne saak,” ütles Kõljala ühistu juht Tõnu Post. “Järgmisel nädalal lähme vilja sisse ka, hakkame muljutud vilja tegema. Ka viljaga midagi hullu ei ole,” lisas ta.

Hiljuti Maalehes ilmunud artiklis pidas Eesti taimekasvatuse instituudi vanemteadur Peeter Viil läinud talve taliteraviljadele üldiselt ebasoodsaks – lumi sadas vähekülmunud maale ning taimed jätkasid kasvu, kasutasid ära mullas oleva toiduvaru ja läksid hauduma. Nendel põldudel, kus muld rohkem külmus, oli Viili sõnul olukord parem.

Print Friendly, PDF & Email