Koguval valminud uisk lastakse vette Kuivastus (20)

lastakse vette Kuivastus

KERE ON VALMIS: Eile tegi Andres Kindel uisu juures viimaseid viimistlustöid. Laeva mast tahab veel tegemist. Olemas on ka üks puri. Seega on proovisõiduks kõik valmis. Foto: Alar Truu

Aastaid Koguva sadama turismimagnetiks olnud uisuehitus sai üllatava lõpplahenduse, sest uisu ehitajal ei õnnestunud sõlmida kokkulepet laeva kohapeal vette laskmiseks.

Nüüd alustab 15 meetri pikkune ja 5 meetri laiune alus järgmise reede hilisõhtul teekonda Kuivastu sadamasse ja laupäeval, 20. juulil toimub seal uisu pidulik veeskamine.

MTÜ Väinamere Uisk juht Mihkel Jürisson ütles eile, et see otsus on kindel.

“Saarte Liinide inimesed on meile igati vastu tulnud ja lubavad uisku esialgu ka Kuivastu jahisadama kai ääres hoida,” ütles Jürisson.

Loomulikult ei ole see tema jaoks hea lahendus, sest aluse vedu maismaad mööda on tehniliselt keeruline ettevõtmine. Pealegi on kogu uisu ideoloogia seotud just Koguva sadamaga, kust ajalooliselt toimus ühenduse pidamine Orissaarega.

Jürissoni kinnitusel algasid kirja teel läbirääkimised MTÜ-ga Ankur juba märtsis, juuni alguses toimus kohtumine sadamas, kuid juunikuu lõpus selgus siiski, et sadam ei pea uisuprojekti kasumlikuks ja Koguva sadam ei soovi ennast selle projektiga siduda.

Kuigi nädal aega on veel jäänud, ei usu Jürisson, et toimuks mingi murrang. Kuigi sadama rahastaja EAS on teinud ka omalt poolt ettekirjutused, ei ole tänaseni avalik sadam väljastanud tingimusi, mille alusel lubatakse laev veesata, selgitas Jürisson.

Pealegi on Kuivastus toimuvaks vettelaskmiseks ette valmistatud vastav programm, mida ei hakata jälle muutma.

MTÜ Ankur juhatuse liige Ragnar Põllu kommentaaridest keeldus, viidates sellele, et tegemist ei ole Koguva sadama projektiga.

“Ma ei oska nende eest rääkida,” teatas ta. Tema sõnul on sadam igati huvitatud turismi arendamisest, aga järelikult pole läbirääkimised olnud piisavalt tulemuslikud.

Muhu muuseumi direktor Meelis Mereäär on nukker, et veeskamine Koguvas ei toimu. “Tunnistan ausalt, et muuseumil on olnud ehitusest kasu. Üks vaatamisväärsus ikkagi juures,” selgitas ta.

Hetkeseisuga lastakse uisk vette 20. juulil kell 16 Kuivastu sadamas ning sellele järgneb pidu Vanatoa turismitalus, kinnitas Jürisson Saarte Häälele.

Tõenäoliselt järgmise reede hilisõhtul toimuvale uisu vedamisele, millest eelnevalt teavitatakse Facebooki lehel, oodatakse pealtvaatajaid Koguva parklas, Piiril, Liival ja Kuivastus. Laeva saabumisest küladesse annab märku torupillimäng.

Print Friendly, PDF & Email