Aurelia müüakse vanarauaks (18)

Aurelia müüakse vanarauaks

MÄLESTUS KOOLIAJAST: Illiku laiul Kalda kohvikut pidav Andre Kuntsel käis Aureliaga kooliajal sõitmas, aga erilist hingesidet tal laevaga pole. Mees kutsub inimesi hoopis vesiratastega lustisõitu tegema. Sel viisil kogutud raha investeeritakse sügisel sadama kaidesse. Foto: Alar Truu

Reedel toimunud istungil otsustas Orissaare vallavalitsus müüa Orissaare mereklassi õppelaeva Aurelia vanarauaks ning tegi vallasekretärile ülesandeks uurida välja laeva registrist kustutamise alus.

Vallasekretär Anne Saar ütles, et müügi põhjuseks on see, et laev on omadega lihtsalt otsas. “Kool võtab sealt endale osad, mida nad kasutada saavad ja siis müüakse ülejäänu vanarauaks,” rääkis vallasekretär.

ARK-iga ta veel rääkinud ei ole, sest vallaametnikud on puhkusel ja seega jääb laeva müük sügisesse.

Uut laeva vald lähiajal soetada ei kavatse, sest merehariduse erialad ei ole praegu eriti populaarsed.

Orissaare mereklassi looja Evi Männik ütles, et tema on nüüd pensionil ja seetõttu viimaste arengutega kursis ei ole. Müügi põhjuseks arvab ta olevat selle, et õppelaeva ülalpidamise kulud on liiga suured.

Aurelia kinkis Orissaare gümnaasiumile eelmise sajandi 90. aastate algul Turu ülikool.

“Siis oli tegemist uue laevaga, aga mis sõidab, see kulub,” rääkis Männik. Tema arvates oleks võinud laeva ülalpidamist rahastada projektide abil, aga eemalolijana täpseid asjaolusid teadmata on tal raske midagi öelda.

Viimastel aastatel ennast kodusele majapidamisele ja lastelastele pühendanud Männikul on emotsionaalselt kahju laeva kurvast saatusest.

“Kuid isegi kaldal seisva laeva ülalpidamisega kaasnevad kulutused,” ei näe ta võimalust Aureliast Illiku laiule merehariduse ausammas teha.

Orissaare lähedal Maasil vanametalli kokkuostmisega tegeleva Meelis Tamme sõnul temaga seni selles asjas keegi veel ühendust võtnud ei ole. Kalalaevu on nad aga ennegi tükkideks lõiganud.

“Ega me neid tervena vea. Läheme kohale ja tükeldame ära,” selgitas Tamm.

Aureliast saadava vanametalli hinda ta ennustama ei hakanud. Lihtsalt laevade ehitus on ju erinev.

Print Friendly, PDF & Email