Sõrve Ammuker lustis Tallinnas (1)

Sõrve Ammuker lustis Tallinnas

AMMUKER ENNE KONTSERTI: Paremalt Merike Sepp seab vokki töökorda, Kriim Koduvere assisteerib (laval tassib villakorvi), Liisi Kilgas ja Mari Lepik panevad rõivaste kaitsmiseks tööpõllesid ette, Evi Tiitsar võtab vardakotist kudumistööd välja Salme kultuurikeskuse ees. Foto: Helle Timm

Laupäeval esines folkloorikaitsele pühendatud Baltica Tallinna peol Saaremaa ansambel Ammuker, kes oma esinemisega tutvustas Sõrvemaa kultuuri.

Ammukeri juhendaja ja pärimuskultuuri spetsialisti Mari Lepiku sõnul nautis ansambel nii kodumaiseid kui ka kaugemaid laulu- ja rahvatantsurühmi Kalamajja kokku toonud sündmust täiel rinnal. Lisaks sai rühm publikuga vahetult suhelda.

“Publikuga tekkis lausa dialoog. Nad esitasid küsimusi ja siis meie seletasime oma laule rohkem lahti. Saime väga head tagasisidet: öeldi, et meie laulud on võimsad! Saime väga suuri aplause ka,” sõnas Lepik, kes märkis ka, et publik oli Sõrvemaa kultuurist siiralt huvitatud.

Ka teised esinenud rühmad jätsid Ammukerile sügava mulje. “Väga uhked olid välismaa esinejad. Hästi vahvad olid sloveenid ja venelased; itaallased, kes lippudega vehkisid,” rääkis Lepik. Ansambel käis ka vabaõhumuuseumis hiidlaste esinemisele kaasa elamas ning juttu puhumas. “Leidsime kõvasti uusi häid tuttavaid. Tore kontakt tekkis vabaõhumuuseumi töötajatega ja teiste rühmadega,” oli Lepik rahul.

Esinemismelu kõrvalt pole Ammuker ka Sõrve kultuuri säilitamist soiku jätnud: kultuuripärandi aasta tähistamiseks loodava sõrvekeelse aabitsa kallal on töö täies hoos. “Teeme ettevalmistusi, et sügisel saaks koolilastele hakata natuke Sõrve pärimuskultuuri alast õpet andma. Ei saa veel midagi kindlalt lubada, aga loodame, et saame septembriks kõik valmis,” ütles aabitsamaterjale koguv Lepik.

Tänaseks on Ammuker Saaremaal tagasi ning neid saab ka esinemas näha. Juba homme õhtul astub Ammuker üles Veski trahteri hoovis Kuressaares, järgmisena saab ansamblile kaasa elada Sõrves, kus nad esinevad 3. augustil leivapäeval.
“On tore esineda, kui on publikut ka, kes kaasa laulab. Kui on ringmänguhuvilisi – tulge perega, võtke lapsed ka kaasa ja tulge mängima,” julgustas Mari Lepik Ammukerile kaasa elama.

Print Friendly, PDF & Email