Rõõmsate laste suvelaager

Rõõmsate laste suvelaager

LAAGRIREEGLID PANDI ÜHISELT PAIKA: Lõbusal pressikonverentsil vasakult Helena Ellermaa, Kertu Heil, Hanna Ellermaa, Annaliise Pedaja ja Iris Pihlas. Foto: Ilme Õunapuu

Sellesuvisesse lastelaagrisse, mis toimus hubases Võhma külamajas, kogunes tervenisti 25 rõõmsat 6–11-aastast poissi ja tüdrukut. Kõigil soov oma kesksuvist olemist toredamalt ja põnevamalt veeta koos juba tuttavate või uute sõprade seltsis, mängida, lustida ja ehk mõned tarkuseteradki laagrist kaasa võtta.

Võhma külamaja pakkus meile küllaga avastamisrõõmu ja rohkelt ruumi jätkus erinevateks tegevusteks nii majas kui ka hoovis. Pärast seda, kui noored end mõnusalt tubadesse sisse seadnud olid, oli aeg omavahel lähemalt tutvuda.

Kuigi nimemängud kohati justkui üle kivide-kändude veeresid, sest katsu sa 24 nime lühikese ajaga selgeks saada, aitasid need sellegipoolest lõhkuda esimese barjääri laste vahel. Lastele palju nalja valmistanud “Tekimäng” mängitud, oli aeg pressikonverentsiks.

Jah, just, lugesite õigesti. Nimelt kehtivad igas laagris teatud reeglid ja käitumisnormid, mis aitavad tekkida võivaid probleeme ennetada ja teevad samas ka asja “puust ette ja punaseks” ka nende jaoks, kel muidu kange soov krutskitega silma paista.

Kaarma valla laagrites teevad noored alati kasvatajatega koos põhilised reeglid ja nii ka seekord. Kuna gruppidesse sattus nii uusi kui ka juba laagrikogemusega lapsi, siis üksteist täiendades panidki nad kirja just need punktid, mis aitavad meeles hoida viisakusreegleid ja teisi häid kombeid, mida täites kõigil laagris mõnus olla on.

Küsimused ja vastused

Iga grupp sai seejärel võimaluse esitleda oma ettepanekuid pressikonverentsil, kus publik ehk mänguajakirjanikud said üle küsida segaseks jäänud reeglite kohta. Küsimusi palju polnud, kuid need, mis esitati, olid väga asjakohased ja üheskoos said üle täpsustatud nii reeglid kui ka nende vajalikkus. Kuigi sellelaadne kogemus oli uus nii kasvatajate kui ka laste jaoks, paistis rõõmus rahulolu välja kõigi nägudest.

Õhtune jalutuskäik Türiseniidi hiiglasliku kivi juurde tõi esimesel laagriööl kindlasti nii mõnelegi magusa une.

Teise laagripäeva hommik tervitas meid taas päiksepaistega, nii et saime planeeritud tegevused õues läbi viia. Esimene grupp asus kasvatajate Merle ja Ulvi juhendamisel seepe viltima, teine grupp aga sõbrapaelu punuma.

Omajagu kannatlikku meelt ja keskendumist nõudsid mõlemad tegevused, kuid suuremate abiga said ka nooremad lapsed nii värvikirevad seebid kui ka lõbusad, koguni 7 mulineeniidist käepaelad valmis.

Lõunasöögi järel ootas meid aga buss, et viia laagriseltskond Mustjalga. Sealses rahvamajas jutustas Helje Raaper Mustjala ja Võhmaga seotud pärimuslugusid ning pani lapsed ka laulma ja tantsima.

Käisime Mustjala kirikuski, kus selgus, et mõne lapse jaoks oli see esmakordne kogemus. Lapsed uudistasid orelit ja kiriku võimast välimust.

Päeva asjalik osa läbi, keeras bussijuht rooli mere poole ja nii leidsime end ühtäkki ühest Saaremaa ilusaimast rannast.
Päike, soe õhk ja merevesi – loomulikult said need me sõbraks kolmekesi. Ja nii me seal sõbrustasimegi, kuni oli aeg õhtusöögiks tagasi laagripaika sõita.

Joonistused T-särgile

Kolmapäeva õhtupooliku sisustasime maalimisega. Nimelt sai iga laagriline endale loosiga ühevärvilise T-särgi, mille võis spetsiaalsete värvidega lõbusamaks joonistada. Umbes tunnike möödus vaikse nohisemise ja pintslisahina saatel ja juba tõidki poisid-tüdrukud oma särgid kuivama, kel ämblikmees, kel liblikad või mõni naljakas tegelane uhkelt rinnaesisele värvitud.

Õhtule panid punkti aga muusikalised etteasted. Lapsed said tubade kaupa loosiga tõmmatud valikul ühe tuntud lastelaulu ja poplaulu, mis tuli teistele esitada. Selleks ajaks jõudis aga laagrisse kohale ka Väike Lavakramp, mis mõnel muidu tublil laululapsel isegi “Rongisõidu” või “Mutionu peo” sõnad peast pühkis, nii et neid paberilt maha laulda tuli.
Kramp lahkus laagrist alles kasvatajate ansambli esitatud “Rõngakava” ajal, nii et ülejäänud õhtupoolik kulges ladusamas vormis.

Neljapäeva ennelõuna möödus kiiremate mängude ja võistluste tähe all. Lapsed said joosta, otsida, nuputada ja teadmistega hiilata. Pärast pisut väsitavat jalgsimatka mere äärde, mis lastele kindlasti metsmaasikatega palistatud raja poolest meelde jääb, toimusid aga kiirusvõistlused riietumises. Aga mitte niisama lihtsatesse riietesse, vaid päästja töörõivastesse.

Tornimäe vabatahtlik päästja Kaarel Bachman, kes laagrisse külla tuli, näitas ette, mis, kuidas ja kuhu käib ja seejärel said poisid-tüdrukud ise järele proovida, mis tunne on vormi pugeda. Et aga päästjatel seda väga kiiresti teha tuleb, siis otsustasime meiegi aega võtta.

Võistlus kujunes väga hasartseks, nii et kui 3.-4. koha omanikel ajas vaid mõni sekund vahet jäi, siis proovisid nad uuesti.
Kiireimaks osutus Sharlee, kel kulus vormi selgapanekuks koos kiivri kinnitamisega 1,03 minutit. Päästjad peavad teatavasti hakkama saama 45 sekundiga.

Laagri viimane, reedene päev algas kuningate mänguga, mis hommikuvõimlemist hästi asendas ja uneriismed silmist peletas. Pärast hommikusööki, mille magusama poole moodustasid laste endi tehtud küpsisetordid, mängisid väiksemad palli, samal ajal kui suuremad pärlitest loomakesi ja muid kujundeid meisterdasid.

Imepisikeste pärlitega oli tükk tegemist ja vaeva, et need soovitud kujusse ritta seada, aga see-eest on ka aastate pärast kena omatehtud talismani kaasas kanda.

Silmas pidades arvestatavat laagrilaste hulka, kes osutusid “Kättemaksukontori” fännideks, sai kauaoodatud Aarete jaht uue nime – Detektiivimäng, kuid omajagu jooksmist, otsimist ja nuputamist nagu tõelistele detektiividele kohane, oli sellegipoolest rohkelt.

Mäng osutus ka heaks meeskonnatöö proovikiviks, kuna tuli arvestada grupiliikmete erineva vanuse ja võimetega. Mõnel tiimil tuli see paremini välja, mõnel veel mitte nii hästi. Aga laager ongi hea koht, kus selliseidki asju õppida.

Koos kasvatajate Merle Kivi ja Ulvi Valgega täname kõiki lapsi, kes meiega laagris olid, ja nende vanemaid usalduse eest!

Rõõmsat suve kõigile!

Ilme Õunapuu

Print Friendly, PDF & Email