Turule on jõudnud kartul ja kukeseen

Autor: Alar Truu

Maasikaid jagub turul veel vaid paariks päevaks. See-eest on letid vallutanud värske kartul ja kukeseened.

“Kui pool 11 on maasikad juba otsas, siis ega neid enam pole ka,” sõnas Helve Turja, kes müüs kümnete kastide viisi maasikaid umbes kahe tunniga. Ostetakse valdavalt moosimarju. Turja sõnul on need viimased ärkajad, kes mõistavad, et maasikaaeg hakkab lõppema. “Väga paljudel on mu telefoninumber, tulevad isegi kodust ostma,” ütles ta.

“Seda väiksemat maasikat, mis hiljem õitses, seda veel natuke on,” sõnas Kalev Trei, kellelt väga mitmel korral käidi küsimas, kas maasikaid ka veel on. Kuigi maasikate saamiseks tuleb turule minek hästi ajastada ning siis seista pikkades järjekordades, ei ole hinnad tõusnud. Kilo marju saab kätte 3–4 euroga.

“Kukeseeni oli metsas eile metsikult palju,” sõnas Katrin Vask, kellel õnnestus oma maasikad vähem kui tunniga maha müüa. Turuköögis burgereid valmistava Kadiriin Kaubi arvates kukeseeni veel väga palju ei ole, aga väikese lisaraha teenimiseks siiski piisavalt. Kukeseente kilo eest tuleb välja käia umbes 9 eurot. Seente kõrvalt leiab turul hulganisti ka kartulit, mille kilohind on praegu 2,5 eurot. Erilist vahet, mis sorti osta, ei pidavat aga olema.
“Igal kartulil on muidugi oma maitse, aga varasel kartulil on varase kartuli maitse,” sõnas Kalev Trei.

“Tänavuaasta on omapärane aeg,” ütles Trei, “kaua oli külm ja siis tuli soe. Ja kujutate ette, mina olin 13. juunil maasikatega turul, sellist asja pole veel olnud.” Sama kinnitasid ka teised müüjad. “Igal aastal alustasime 1. juuli kanti, aga täna on 2. juuli ja nad on otsas,” rääkis Helve Turja maasikate müügist. Peagi peaksid lettidele jõudma ka herned ning mitmed metsamarjad.

Print Friendly, PDF & Email