Lossivallid taastab EBC Ehitus (1)

Lossivallid taastab EBC Ehitus

UUS LOOTUS: Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa usub, et nüüd lähevad lossivallidel tööd uue hooga käima. Esimesed tellingud on juba püsti. Foto: Alar Truu

Esmaspäeval sõlmis Saaremaa muuseum kauaoodatud lepingu EBC Ehitusega lossivallide välisvooderduse konserveerimiseks-restaureerimiseks.

Muuseumi direktori Endel Püüa sõnul algavad tööd lähiajal. “Neljapäeval on meil esimene töökoosolek, aga ettevalmistustega on hanke võitnud firma tegelenud juba varem,” selgitas ta.

Direktori arvates kaotasid nad veninud hankeprotsessi tõttu vähemalt kaks kuud aktiivset tööaega. Kuidas see lõpptulemust mõjutab, ta eile veel prognoosida ei osanud. Tööd peavad lõppema 31. juuliks 2015. aastal, kuid loodetavasti on võimalik ka tähtaega pikendada.

Kallinenud hindade tõttu tuleb osast planeeritud töödest loobuda. Suurima kokkuhoiu andis ligi 500 000 eurot maksva silla hankest välja jätmine.

Juba 17. juunil alustasid tööd ühispakkumise esitanud kolm firmat OÜ Scandec Ehitus, OÜ Zoroaster ja OÜ Gradiens. “Nende teha on haljastus- ja sisetööd,” ütles Püüa.

Praegu käib frondi ettevalmistamine, tellingute ehitamine ja müüride pesu. Ees seisab sisemüüride lõpetamine ja olemasolevate müüriosade vuukimine ning kahe välja- kaevatud torni konserveerimine.

Lisaks korrastatakse viimased neli keldrit ning ehitatakse välja Põhjabastioni alumise flangi suurtükipositsioon. “Lõpuks puhastatakse vallid ja bastionid umbrohust ja võsast ning kaetakse muruga. Samuti paigaldatakse pingid jalutajatele,” loetles Püüa tehtavaid haljastustöid.

Kokku maksavad renoveerimistööd ilma käibemaksuta ligemale kaks miljonit eurot.

Paralleelselt suurprojektiga käib teistest rahastusallikatest saadud ja omavahendite abil tehtav suurtükitorni katuse remont. Väljavahetamist ootavad lossihoovi kolme maja aknad ja fondihoidla ventilatsioon. Augustis vahetatakse välja Mihkli talumuuseumi lauda ja sepikoja–paargu katus. Talumuuseumi õuel olev viltuvajunud tuulik vajab samuti suuremat remonti. Sügisel on kavas tuuliku kere jalalt maha tõsta, sest tuuliku jalg tuleb uuesti laduda. “Võib-olla leiame järgmiseks aastaks raha, et tuulik korda teha,” unistab muuseumi direktor. “Selge see, et murdunud tiiva asendamisest üksi seal ei piisa,” on ta murelik.

Print Friendly, PDF & Email