Kristjan Palusalule istutatud tamm sai teabetahvli (FOTOD) (3)

UNISTUS TÄITUS: Koduloolane Urve Kirss Kristjan Palusalu mälestuspuuga, mille juurde tahvli lisamise soovi avaldas ta juba kolm aastat tagasi. Foto: Alar Truu

Eile pärastlõunal avati Kuressaares Vana-Roomassaare tänaval olümpiavõitjast maadleja Kristjan Palusalu auks istutatud tamme juures mälestustahvel.

Maadleja Olev Kiirend oli tahvli üle üllatunud. “Huvitav, mina ei teadnudki, et siin on Kristjani tamm – omal ajal vaikiti see ju maha,” ütles Kiirend, kes mäletab Kristjan Palusalu kui sõnaahtrat muhedat meest.

Aleksander Transtok, tamme istutaja Gustav Transtoki sugulane puu istutamist ei mäleta. “Olin siis ainult 11 aastat vana ja hirmus mürakaru,” lausus Aleksander, ent lisas, et sai Palusalule kätt anda, kui viimane oli maadluskohtunik.

Saare maavalitsuse nõunik Leo Filippov näitas 77-aastase tamme ebaharilikke elavaid ühendusi, n-ö oksi oksade vahel. Filippovi sõnul on Palusalu olümpiakuldade auks istutatud tammest ikka usutud, et see jõudu annab.
Kuressaare linnapea Mati Mäetalu tunnustas koduloolast Urve Kirssi, kes tuli puule tahvli lisamiseks tema jutule juba kolm aastat tagasi. Kirsi õhutusel lauldi puu auks laulu “Mu isamaa armas”, mis olevat ka Palusalule meeldinud.

Kristjan Palusalu (1908–1987) oli eesti maadleja, olümpiavõitja Berliinis 1936 nii kreeka-rooma kui ka vabamaadluse raskekaalus, Euroopa meister 1937 kreeka-rooma maadluse raskekaalus ja 12-kordne Eesti meister.

Madli Kullaste

Print Friendly, PDF & Email