Kadastik pani mahla karpi (3)

MAAILMAS LEVINUD: Riho Kadastik ütleb, et kui avatud purk tuleb mõne päevaga tühjaks juua, siis karbimahl säilib pärast kasutusele võttu veel vähemalt kuu aega. Foto: Sander Ilvest

Nasval asuv mahlatööstus võttis esimese Eesti mahlatootjana kasutusele nn bag in box pakendi, mida võis seni siinsetes kauplustes näha nn karbiveinide pakendina.

Mahlatööstuse omanik Riho Kadastik ütles, et uude taarasse villitud 500 liitrit mahla on tehtud Suurna õunaaia möödunud aasta saagi viimastest õuntest, kuid sügisel leiab uus pakend juba laialdasemat kasutamist.

Nn karbimahla villimiseks kasutatakse Saksamaal toodetud kolme-, viie- ja kümneliitriseid kotte ja karpe ning villimisseadet, mis on tehtud siinsamas Saaremaal.

Esimesed mahlakarbid läksid müügile Kuressaare Rae kauplusse ja majutuskohtadesse, kus pakutakse ka süüa. Kindlasti võiks uues pakendis mahl pakkuda huvi ka koolisööklatele.

Lisaks karpidele lasi Riho Kadastik valmistada ka dekoratiivsed puitkastid, kuhu saab kraaniga mahlapaki sisse panna ja mida on näiteks väga hea kasutada majutuskohades klientidele hommikusöögi pakkumisel.

Teisipäeval võttis üks tuntud majutusasutus viis 10-liitrist ja kaheksa 5-liitrist mahlakotti, mis pannaksegi just dekoratiivkasti, nii et iga kostiline saab endale ise söögikorra ajal kraanist mahla lasta. Riho Kadastik rõhutas, et dekoratiivkastid on tema oma leiutis.

Kadastik märkis ka, et kui Eestis on väga levinud õunamahla hoidmine kolmeliitristes purkides, siis mujal on bag in box (eesti keeles “kott karbis”) süsteem väga levinud.

“Paljud tahavad mahla suuremas koguses osta, aga suured klaaspurgid on tülikad,” ütles mahlatootja, kelle sõnul on karbimahlal ka väga hea säilivus. Kui avatud purk tuleb mõne päevaga tühjaks juua, et mahl käärima ei läheks, siis karbimahl säilib pärast kasutusele võtmist veel vähemalt kuu aega, sest sinna ei pääse hapnikku juurde.

Seda, kui suur osa Nasva mahlatööstuse toodangust edaspidi karpides müügile tuleb, Kadastik veel öelda ei osanud.

“Elu näitab,” sõnas ettevõtja. Ka tänavuse õuna-aasta kohta ei söandanud Saaremaa suurima õunakasvatajana tuntud Kadastik praegu ennustusi teha. “Puud õitsesid palju, mis tulemus on, ei oska veel öelda,” lausus ta.

Print Friendly, PDF & Email