Saare maakonda neli perearstikeskust? (2)

Sotsiaalministeeriumi visiooni kohaselt on Saare maakonnas tulevikus neli perearstikeskust – kolm Kuressaares ja üks Orissaares.

Kuressaare haigla juhatuse esimees Viktor Sarapuu on Saarte Häälele rääkinud kavast renoveerida ruumid polikliinikuosas perearstikeskuse jaoks juba järgmisel, 2014. aastal ja teha seda Euroopa Liidu raha eest. Tema sõnul saaks neil rendipindadel korraldada pikemaid vastuvõtte ja perearstide valvet.

“See ei ole otstarbekas,” kommenteeris plaani Orissaare, Pöide ja Laimjala valla rahva tervise eest hoolitsev perearst Elo Lember. “Kui perearstikeskuses peaks tööl olema vähemalt neli perearsti, siis mina ei näe, kes siia mulle lisaks võiksid tulla. Alati peab ju arvestama transpordiga, bussiliiklusega. Pealegi, Valjala ja Leisi on aga juba ajalooliselt alati olnud Kuressaarele lähemal ja Muhu on meil lausa omaette riik.”

Lember ütles, et ehkki nimekiri on tal pikk (ca 3000 inimest – toim), saavad ägeda või kroonilise haigusega inimesed abi juba samal päeval.

Kuna perearstikeskused ei tohiks asuda patsientidest kaugemal kui 30 kilomeetrit – Saaremaal elab aga neist keskustest kaugemal tuhat inimest, on plaanitavate tervisekeskuste võimalike filiaalide asukohana kõne all ka Muhu, Leisi, Kärla ja Salme.

Kärlal pole perearsti olnud juba aastaid. Nüüd on selle piirkonna rahval lootus lõpuks tohter saada.

“Oleme ühe inimesega läbirääkimisi alustanud,” kinnitas vallavanem Tiina Luks, lisades, et tulemusi on veel vara prognoosida. Luksi sõnul on vald perearsti saamiseks valmis maksimaalselt panustama.
“Meie jaoks on see väga oluline,” ütles Luks. “Samas ei ole me jõudnud terviseametiga täpsustada, kuidas riik saab aidata ja kui oluline perearsti olemasolu Kärlal riigi jaoks on.”
Sotsiaalminister Taavi Rõivase hinnangul aitab tervisekeskuste rajamine luua paremad töötingimused kvaliteetse arstiabi osutamiseks.

Rõivase sõnul saavad perearstid võimaluse asuda tööle tervisekeskustes, mis kerkivad suurematesse tõmbekeskustesse üle Eesti. Sinna on oodatud koonduma eelkõige need perearstid, kes teenindavad tõmbekeskuste elanikke.

“Otsuse, kuhu tervisekeskused oleks mõistlik luua, teeme koos perearstidega,” teatas Rõivas.

Esmatasandi tervisekeskuste mudeli järgi asuks perearstikeskus vähemalt kuue tuhande elanikuga tõmbekeskuses ja kaugeimast patsiendist mitte kaugemal kui 30 km. Tervisekeskuses töötaks vähemalt neli perearsti ja esmatasandi spetsialistid.

Print Friendly, PDF & Email