Sõmera selts toob hea vana unustusehõlmast päevavalgele (5)

Sõmera selts toob hea vana unustusehõlmast päevavalgele

KÜLAVANEM JA SELTSI JUHT: Kärla koolis üle 45 aasta õpetajaametit pidanud Aime Haamer on Sõmera külavanemana ja seltsi eestvedajana rahul – külaelu edeneb. Foto: Ene Schulz

Seitse aastat tagasi loodud Sõmera külaselts seadis üheks oma eesmärgiks vanade asjade, kommete ja tavade unustusehõlmast päevavalgele toomise. Päevakohane on seda toonitada just nüüd, kultuuripärandi aastal.

Tänavu möödub 560 aastat Sõmera esmamainimisest. Mismoodi küla ligi kuus sajandit tagasi välja nägi, pole täpselt teada, küll on aga külavanem ja seltsi eestvedaja, endine õpetaja Aime Haamer uurinud küla ajalugu ja faktid kirja pannud.

Ilmselt peab enamik lugejaid Sõmeraks asulat, kus asuvad hooldekodu, klubihoone, kauplused ja sõjaväelinnakust maha jäänud mitmekorterilised elamud. Tegelikult pole need Sõmeral, vaid Kärlal. Sõmera küla külgneb Kärlaga.

Tänavu peeti külaseltsi eestvedamisel Sõmera külaväljakul taas laata. Esimest korda sai laat teoks mullu.

Alustati ajaloo kirjapanekust

28. mail seitse aastat tagasi loodi Sõmera küla seltsing. Uut ühendust valiti juhtima Aime Haamer, Raivo Aavik ja Aare Tiitson. Liikmeks astus 19 inimest.

Esmaseks ülesandeks võttis seltsi juhatus küla ajaloo kirjapaneku ja külaplatsi korrastamise. Seejärel alustati küla arengukava 2007–2009 koostamist. Viis aastat tagasi pandi taludele nimeviidad ja püstitati infotahvel. Viitade valmistamist, palliväljaku ja teiste atraktsioonide rajamist aitas rahastada kohalik omaalgatuse programm (KOP).

“Muudame oma küla elu paremaks, ilusamaks. Siin on imekaunis loodus Pühajõe ja männimetsaga, liivaluidete ja paepankadega. Toome hea vana unustusehõlmast päevavalgele ja hoiame alles. Külas on veel neli rehielamut, mõned vanad aidad, keldrid, saunad. Muretseme Sõmera veski käekäigu pärast ja hoiame silma peal Mõnnuste kiriku varemetel,” toonitatakse juhatuse pöördumises külaelanike poole.

Edasi loe tänasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email