
ABISABAS: Eelmisel aastal seisid Kuressaare inimesed toiduabi oodates pikkades järjekordades. Foto: Egon Ligi
Tänavu saabub Punase Risti kaudu Saare maakonda üle 250 tonni Euroopa Liidu toiduabi.
Seekord on Punase Risti kaudu jagatavat toiduabi 120 tonni ehk üle poole rohkem kui möödunud aastal ning kümme korda enam kui viis aastat tagasi.
“See, et abi tänavu 120 tonni rohkem on, tuleb peamiselt uute toiduainete – riisi, manna, tatra ja suhkru – arvelt,” selgitas toiduabi tellinud Eesti Punase Risti Saaremaa seltsi tegevsekretär Laine Kunnberg-Bortnikov.
Nagu mullu, saavad abivajajad ka tänavu makarone, neljaviljahelbeid, nisujahu ja rapsiõli.
Suurim toiduabikogus – 35 997 kg – saabub Kaarma valda, Leisi valla jaoks on mõeldud 16 268 kg ja Orissaare vallale 15 158 kg. Suuremate tellijate sekka kuuluvad ka Lümanda vald, kes saab 11 965 kg, ja Muhu vald 14 336 kilogrammiga. Pihtla valla elanikele on ette nähtud 11 271 kg toiduaineid.
Kuressaare linnavalitsus, kes seekord plaanib toiduabiga varustada ainult toimetulekutoetuse saajaid, saab toidukraami 21 900 kg.
Kunnberg-Bortnikovi sõnul on toiduabi mõeldud eelkõige toimetulekuraskustesse sattunud inimestele.
“Siin on aga omavalitsused ise need piirid seadnud, nemad otsustavad, kellele jagada,” ütles Kunnberg-Bortnikov. “Punasel Ristil puudub ju ülevaade neist inimestest, kellel on abi vaja.”
Toiduabi jõuab Saaremaale 30.–31. juulil. Millal linnas ja valdades toiduaineid jagatakse ning kuidas elanikke sellest teavitatakse, on iga omavalitsuse korraldada, ütles Kunnberg-Bortnikov.
Ka Punane Rist ise on tellinud ligi 90 tonni toiduabi, mis on mõeldud jagamiseks Kuressaare elanikele. “Jagab ju linnavalitsus oma abi vaid toimetulekutoetuse saajaile,” põhjendas Kunnberg-Bortnikov, kelle andmeil kavatseb Punane Rist toiduaineid jagada augusti kahe esimese nädala jooksul.
Euroopa Liidu toiduabi soovisid oma elanike jaoks saada kõik omavalitsused.
Mullu tekkis Kuressaares seoses toiduabi jagamisega suur segadus. Inimesed nurisesid, et ei saanud abi jagamise kohta piisavalt infot; kõik, kes abi vajasid, seda ei saanud, said aga need, kel seda tegelikult tarvis ei läinud. Ka olid esialgu jagatud portsjonid tunduvalt kopsakamad kui hilisemad. Samuti tuli toiduabi saama läinud inimestel seista tundidepikkustes järjekordades.
Monika Puutsa, Janne Nurmik
ise võtavad KOORE.
Mitte ainult Kuressaares, vaid ka Kaarma vallas oli suur segadus.
virisesid ju pensionärid ,suur osa neist ei saa ju tometulekutoetust…
Pärast loed lehest et abi jagati.
kui linnas jagama hakati oli Kaarma vallas juba jaotatud.
Varsti saab seda kaupa turult soodsalt kätte. Reegel on see, et kes seda abi tegelikult vajab, see tavaliselt seda ei saa. Neid lugusid sai möödunud kord kuuldud küll, kes need “Vaesed ja Väetid” siis meil on. Lihtne arvutus näitab, et kui 10% vajaks seda abi siis saaksid nad igaüks ca 80 kilo.
Head isu kõigile!
ka linna toimetulekutoetust saavate nimekirjas on inimesi(peresi) ,kes seda tegelikult ei vaja,aga Linn ei kontrolli kõiki
inimesed – kahju, kui ise tasuta kaubale ligi ei pääse?! Tavaliselt lähevadki need toiduabi nuruma, kes kerjama harjunud, mitte need, kellele see vajalik on. Ja muidugi karjuvad need rohkem, kes ei saanud – sest kadedus tapab, kuidas ikka naaber nii palju sai, ikka tahaks täpselt teada, miks ta minust abivajavam on. Seda kõike nimetatakse AHNUSEKS JA KADEDUSEKS. Teen vallavalitsustele ettepaneku toiduabi üldse mitte tellida, siis jäävad mõlemad tunded nn söötmata ja suur tüli jääb ära. Alati leidub neid, kes arvavad, et neile oli ikka vähe ja neid, kelle arvates naaber sai liiga palju:) Tehke nii nagu Kuressaare – ainult neile, kellele seadusega ettenähtud – toimetulekutoetust saavad pered ja punkt! Las siis vaatavad peeglisse, kui toiduabist suu puhtaks peavad pühkima.