Karjakaupa marjamaale (1)

Statistikaameti andmed väljarände kohta näitavad, et Saare maakonnas on võrreldes kaheksa aastat varasema ajaga neid inimesi, kes kodumaa tolmu jalgelt pühkinud, nüüdseks mitu korda rohkem.

Kes meist ei tunneks kedagi, kes ei tunneks kedagi, kes oleks pakkinud oma seitse asja ja vähemalt mõneks ajaks põrutanud näiteks Austraaliasse? Või siis vähemalt Inglismaale, Iirimaale, Rootsi. Sest see, et lausa kogu perega ülelahe Soome elama minnakse, ei tundu enam isegi kõneväärt olevat.

Võib ju mõelda: las nad minna, noored peavadki maailmas ringi vaatama. Aga kui see maailm on palju-palju ahvatlevam kui kodune konnatiik, kuhu tagasi enam ei tahetagi, mitte kunagi?

Tõsiasi on aga see, et lisaks avastamiskihku täis noortele lahkuvad parimas tööeas inimesed, võttes kaasa kogu oma pere. Kes piiritaguses, paremaid sotsiaalseid tagatisi pakkuvas riigis end juba sisse seadnud, leidnud korraliku palgaga töö ja sobiliku elukoha, vaevalt siia enam tagasi tuleb. Sest kadakane karjamaa võib ju hingele armas olla, aga viisakat äraelamist võimaldavalt marjamaalt siia tagasi enam ei kipu.

Print Friendly, PDF & Email