Tööl on kehva ja kodus virutad koerale jalaga

Tööl on kehva ja kodus virutad koerale jalaga

Foto: Tõnu Veldre

Ärkate hommikul tundega, et ei taha tööle minna. Teid kummitab teadmine, et ei saa millegagi hakkama. Meeli on halvanud enesehinnang “ma olen üks paras äpu”. Kui teid valdavad sellised meeleolud, siis on tõesti midagi kehvasti.

Kui te eelnevat lugedes tundsite, et nii tõesti on, siis on arvatavasti tegemist tööstressiga. Või veel hullem – läbipõlemisega. Tööstressi alaseid loenguid pidav Ülle Mugu (fotol) ütleb, et tööstress on tegelikult haigus ja selle süvenedes hiilib ligi läbipõlemine, mis võib lõppeda üsna kurvalt. “Kui me mõnel hommikul ei taha tööle minna, siis võib tegemist olla stressiga, aga kui see tunne on pidev, siis võib juba tegemist olla läbipõlemisega,” selgitab Mugu.
Ei jaksa enam

Ülle Mugu ütleb, et tööstressi saab panna valemisse. Lihtsamalt selgitades on see seisund, kus inimene tunneb, et stressori poolt tekitatud pinge ületab tema jõudluse ehk siis moodsamas keeles ressursid. Viimaseks võivad olla siis palk, infohulk, töövahendid, õhkkond jne.

Mugu selgitab taolisi meeleolusid näite najal, kuidas inimene suhtub näiteks kohtumisse ülemusega. Oletame, et ülemus kutsub teid välja ilma põhjust selgitamata. Kui mõtlete, et “mis nüüd, mis ma valesti tegin, arvatavasti laseb ta mind nüüd lahti…”, on ilmselgelt tegu stressinähtudega. Ent kui mõtlete hoopis “nähtavasti olen olnud tubli ja saan kiita”, on teie lood paremad.

Edasi loe tänasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email