Leisi kerkib prügiskulptuur

Tõmbamaks tähelepanu, kuidas plastikpakendid merd reostavad, püstitavad kohaliku kooli noored 31. mail keset Leisi alevikku skulptuuri, mis on valmistatud rannast korjatud prügist.

“Tahame, et võetaks teadmiseks – kuna me toodame ja tarbime nii palju plastikut, oleme plastikust lausa sõltuvuses, muutuvad mered plastikumereks ja lõpuks muutume plastikuks ka me ise,” tutvustas õpilaste eesmärki projekti üks eestvedajaid, Leisi keskkooli 11. klassi õpilane Ann Saks.

Tema sõnul ei pruugi plastikrämpsu looduses esialgu märgatagi. “Kui hakata aga tähelepanelikumalt vaatama, on seda tohutult palju,” tõdes Saks.

2,5 meetri kõrgune inimesekujuline skulptuur on õpilastel juba valmis ja ootab püsti panemist.

“Esialgu oli noorte idee selline skulptuur keset Leisit püsti panna küsimusi tekitav,” tunnistas Leisi vallavanem Ludvik Mõtlep. “On ju oluline, et saadaks aru, et tegemist on skulptuuri, aga mitte lihtsalt prügimäega. Ning kui selline kuju tehakse, peab see olema ka tuule- ja tormikindel.”

Kui noored kinnitasid, et kõiki neid asjaolusid võetakse arvesse ning pärast 10. juunit saab skulptuur oma kulu ja kirjadega ära koristatud, andis vallavalitsus oma jah-sõna.

“Leidsime, et sellise asja võiks püsti panna küll – annab see ju inimestele ülevaate, mis rämps kõik rannast kokku korjatud on,” lausus Mõtlep.

Noorte algatatud projekti “Merereostus” käigus on õpilased käinud randadest prügi koristamas, korraldanud filmikoolituse, teinud meelelahutusliku lühifilmi ja organiseerinud huvilistele meediaringi. Keskkonnast hoolivasse projektigruppi kuulub seitse inimest. Prügiskulptuuri ehitajaid oli kümme – enamjaolt gümnasistid.

Noorte projekti rahastab programm Euroopa Noored, omaosalusega toetab Leisi vald.

Print Friendly, PDF & Email