Sõrves sadas 75 aasta rekord

Sõrves sadas 75 aasta rekord suur

HEA PÄEV: Kui põllud olid vee all ja tuhlis jäi maha panemata, siis peagi kolmeseks saav Mia Marii tundis laupäeva keskpäeval Ansekülas rõõmu ülisuurtest veeloikudest. Foto: Raul Vinni

Laupäeva hommikupoolikul tabas Sõrvet nii kõva vihmahoog, et ümberkaudset elu võis valge veekardina tagant vaid aimata. Viimati sadas sealkandis ühe päevaga nii palju vihma siis, kui Eesti president oli Konstantin Päts.

“Madalamatel kohtadel voolas vesi nagu jõgi,” iseloomustas Sõrve turismitalunik Jüri Mitt laupäevast paduvihma.

Sadu sai alguse laupäeva hommikul kell 9, andis Saarte Häälele teada EMHI. Vihmavaling oli eriline seetõttu, et kuue tunniga sadas maha pea kolmekordne kuunorm. Ööpäevaseks vihmakoguseks saadi Sõrve ilmajaamas 106,2 millimeetrit. Maikuu sajunorm, mis saadud pikaajaliste mõõtmiste tulemusena, on vaid 33 mm.

Kõige intensiivsemalt tuli vihma kella 10 ja 11 vahel, kui tunniga sadas maha pea kuunorm ehk siis 32,1 mm, mis mahub juba mõiste “paduvihm” alla.

Tugev vihm jätkus ka järgnevatel tundidel. Kella 11-st 12-ni sadas 25,4 mm ja kella 12-st 13-ni 21 mm jagu vihmavett.

Viimati nägid sõrulased taolist vihmasadu 75 aasta eest, 27. augustil 1937. aastal, kui maha sadas 120 mm sademeid.

Iidel elava Luule Aadussoo kinnitusel oli tema õues laupäeva hommikul nagu meri.

“Parajasti oli meil külas filmigrupp, kes tegi filmi Torgu laulumeestest,” rääkis ta. Majaperemees Peeter saanud kalad filmi jaoks kuidagi ikka rõdul puhastatud. Filmijatel olnud aga haruldasest loodusnähtusest heameel. Mingil hetkel läks vihm aga hoopis raheks üle. “Lausa valus oli õues käia,” kurtis Luule Aadussoo. Õnneks voolas vesi kõrgemal kohal asuvast majaõuest ruttu minema.

Rahet mainis ka Jüri Mitt, kes mõõtis veetasemeks oma tühjalt seisnud veetünnis koguni 15 cm. Mitil läks vett vedama plaan pühapäeval tuhlis maha saada. Veel eile olnud põld nii pehme, et seal ei saanud kõndidagi.

Laadla poemees Jone Koppel oli vihmasaju ajal linnast kaupa toomas. Kuressaares teadupoolest ei sadanud ning seega oli Koppel suurest vihmast pääsenud. Veidi vihma koju jõudnud poemehele siiski jagus. Koppel ei mäleta oma sõnul küll, et seda oleks varem juhtunud, et küla põllud oleksid pärast kevadist lumesulamist veel vee alla jäänud.

Sajuga kaasnes ka äike. EMHI andmetel registreeris äikesedetektor äikest kella 6-st kuni 17-ni. Taas hakkas pikne sähvima pärast kella 18.

Eurovisioni lauluvõistluse ühist vaatamist Laadla Angerja baaris ilm siiski enam ei seganud. Ühiselt elati kaasa Torgu juurtega Birgit Õigemeele esinemisele, kes tõi Eestile 20. koha.

Raul Vinni, Tõnu Veldre

Print Friendly, PDF & Email