Aina koolitused ja ikka töötu (6)

Juhtusin bussijaamas kokku ammuse tuttavaga, kes oli linna tulnud koos kasupojaga.

“Näe, poiss läheb jälle kursustele.” See “poiss” on üle neljakümnene turske mehemürakas.

“See on tal vist juba kuues kursus, kui mul lugemine pole vahepeal segi läinud. Küll on ta viimastel aastatel õppinud plaatimist, viimistlemist, pottsepatööd, keevitamist, puhastusteenindust jne.”

Töösturid võiks ravi rahastada

“Mineval aastal käis arvutikoolitusel, nüüd istub tundide viisi raamatukogus arvutis.

Algul sai ikka mõnele poole tööle ka, aga tal ju see viinaviga. Esimese palgapäevani pidas vastu, siis tulid tööluusid ja kes siis tänapäeval sihukest asja kannatab. Nüüd juba teatakse ega võetagi enam kuskile.

Riik on tema peale hulga raha kulutanud, aga puudu on see viimane koolitus, kuidas viinast lahti saada.

Ta on ise ka õnnetu. Purjuspäi nutab: “Miks ma küll sihuke olen?”

Tahaks ravile minna, aga see ju tänapäeval ainult oma raha eest ja väga kallis. Olen kuulnud, et jõukamad käivad tilgutite all pohmelli ravimas, aga mis on lubatud Jupiterile, pole lubatud härjale.

Ma oma maainimese mõistusega mõtlen, et need alkoholitöösturid, kes suurt kasumit teenivad, võiksid ravi rahastada, meie poiss on eluaeg kogu oma teenistuse nendele andnud.”

“Lugesin 12. märtsi Õhtulehest, et meil on alkohol süüdi iga kolmanda mehe enneaegses surmas ja Eestis sureb alkoholiga seotud vigastustesse igal aastal umbes 500 inimest. Nendel endal oleks ju ka kasulik, kui viinaorjad, kes oma viimased veeringud nendele annavad, kauem elaksid.

Saada vasikas traktoristiks

Minu kadunud mees käis kaks korda viinaravil. Ta oli traktorist. Siis räägiti, et kui vasikas ei taha juua, saada kolhoosi traktoristiks.

Ega temast karsklast muidugi saanud, aga pärast ravi oli mitu aastat kaine. Siis ta rabas kangesti tööd teha: majale pani uue katuse, uue sauna ehitas. Töötas surmatunnini, rooli taga sai infarkti.

Mul on poisi pärast suur mure, mis temast saab? Mina juba nii vana, kauaks mind enam.”

Print Friendly, PDF & Email