Tenerifel elav Saaremaa fänn julgustab venelasi saarde reisima (4)

Tenerifel elav Saaremaa fänn julgustab venelasi saarde reisima

KOSMONAUDIGA KILPKONNALAHEL: Olavi Antons (vasakul) oma sünnipäeval ühes Vene kosmonaudi Viktor Gorbatkoga, kahekordse NL-i kangelase ja kolm korda kosmoses käinud mehega Tenerifel Kilpkonnalahes Eesti jahi Wesipruul pardal. Foto: erakogu

Viiendat aastat Tenerifel elav Olavi Antons käivitas seal mõne aasta eest äraelamiseks ekskursioonipuhveti Tenerife Kompass, mille sihtgrupp on eestlased ja venelased, kellele ekskursioone korraldada. Nüüd on sarnane reisipuhvet sündimas ka Saaremaa jaoks.

Kolme aasta jooksul on Tenerife Kompassi puhvetist Olavi Antonsi sõnul läbi käinud paarkümmend tuhat vene keelt kõnelevat turisti. Nendest mõnesajaga on ta pikemalt juttu puhunud ja vestluste käigus on tal süvenenud veendumus, et Eesti ja Saaremaa on keskealise vene inimese alateadvuses “osake lapsepõlve rohelisemast murust”.

“Nõukogude lääs, nagu toona oli kombeks öelda. Ja selline nostalgiline huvi on tänuväärne pinnas, millelt edasi minna,” on Antons veendunud. Ta usub, et praeguseks on neil abikaasa Eikega ettekujutus olemas, mida ja kuidas venelasele müüa.

Mõistmaks, kuidas Saaremaad müüa, rääkis ta ühe tõestisündinud loo, mis pärineb tänavu mai algusest. Üks vene pere jäi oma Volgaga keset Kuressaare linna seisma – auto suri välja ja käima enam ei läinud. Pereisa tõstis Antonsi sõnul kapoti üles ja proovis aru saada, milles viga, aga n-ö paljakäsi ta probleemist jagu ei saanud.

Mõne aja pärast astunud talle ligi üks Kuressaare elanik ja uurinud, kas ta saab aidata, kutsunud puksiiri ja Volga viidi töökotta. Samal ajal viis see kohalik elanik vene pere hotelli puhkama, pereisa poodi toidukraamigi ostma ning varsti oli auto korda tehtud ja pere sõitis kodu poole.

“Koju jõudes võttis pereisa kätte ja kirjutas sellest vahejuhtumist kõrvuti muljetega Ninase ja Stebeli patareist ühes Volga fännide foorumis,” rääkis Olavi Antons. Seda postitust luges Venemaal veel samal päeval mitu tuhat inimest ja sellist efekti ei saavuta Tenerifel elava eestlase hinnangul ühegi Wel-come-kampaaniaga.

“Mida ma sellega öelda tahan? Seda, et see on turismiturunduse tänane ja homne päev. Venemaal ei usu keegi reklaame, veel vähem kampaaniaid,” kinnitas ta.

Antonsi sõnul on sellel omad ajaloolised ja sotsiaalsed põhjused. “Usaldatakse ainult nn külaraadiot ja sotsiaalmeedia kõigis oma väljundites ongi “külaraadio” tänapäevane vorm.” Oluline on tekitada positiivseid lugusid ja hoolitseda selle eest, et neid levitataks.

N-ö müüa annab Saaremaal Olavi Antonsi hinnangul venelastele kõike, mida siin leidub. Seejuures kindlasti koos selge sõnumiga, et vene turist saab emakeeles hakkama – muidugi ainult seal, kus see tõesti ka nii on.

“Enamlevinud müüte vene turistide kohta on, et nad armastavad nii-öelda karjas olla ja liikuda. Pole midagi kaugemat tõest,” kinnitas Antons.

Keskealised venelased, kelle käes on 90% Venemaa rahast, liiguvad välismaal tõesti tihti suurte gruppidena, aga ainuke seda hulka koos hoidev jõud on Antonsi sõnutsi hirm eksida ja võõrkeelses keskkonnas maha jäetud saada. Keskealise venelase võõrkeelteoskusega on lihtsalt nii, nagu on.

Aga niipea kui venelane tunnetab, et ta saab omapäi hakkama, ta irdub ja kõnnib omapäi. “Ja kulutab mõnuga. Niisiis, kui te olete võimelised venekeelset teenindust pakkuma, andke sellest oma võimalikele külalistele igal võimalusel teada,” soovitas ta.

Saaremaa Kompassiga tegutsev Olavi ja ta kaasa Eike tahavad Olavi sõnul lugusid koguda ja jutustada ehk teisisõnu levitada Saaremaa sõnumit selles keeles, millest venelane aru saab, ja nende inimeste kaudu, keda nad usaldavad.
Antonsi sõnul on neil Tenerife Kompassis eraldi Saaremaa-teemaline lauake, mis on, tõsi küll, juba suhteliselt hõredaks jäänud. “Esimene kast Saaremaa Wrisi saadetisi saab kohe otsa,” tõdes ta. Põhiline kanal on ja selleks ka jääb aga muidugi internet.

Kas Saaremaa Kompassi lehekülg, mille “skelett” internetis juba üleval on, Tenerife omaga võistlema pääseb, näitab Olavi hinnangul aeg. “Parematel päevadel on meie Tenerife leheküljel üle 1000 külastaja. Alla 300 pole kunagi ja 90% neist on just Venemaalt,” kinnitas ta.

Põhjus, miks Olavi Antons vene turiste just Saaremaale tahab tuua, seisneb selles, et talle lihtsalt meeldib Saaremaa. “Sel talvel sai teoks minu suurtest unistustest teine – oma maja Saaremaal,” tunnistas ta. Olavi esimene unistus oli elada seal, kus on alati soe ja paistab päike.

“Alates järgmisest aastast tahaksime suved koos kaasa Eikega veeta Eestis ja millegagi peab seal ju tegelema. Niisiis miks mitte tegeleda ka Saaremaal sellega, mida me juba enam-vähem oskame – aidata venelastel stressivabalt puhkust korraldada.”

Print Friendly, PDF & Email