Pöide pruulikoja käsitööõlu saab valmis suveks (12)

Pöide pruulikoja käsitöö-õlu saab valmis suveks

HAKKAMIST TÄIS: Pruulikoja perenaise Kristeli ja peremees Koidu käsitööõlle-unistus on kohe-kohe teoks saamas. Ilusas puhtas pruulikojas viibimise vastu pole midagi ka tillukesel Roosil. Foto: Egon Ligi

Perekond Keldri ettevõtmine avada Pöidel täiesti omanäoline pruulikoda on üsna pea jõudmas eesmärgini. Viimased ettevalmistused on käimas ja esimene õllelaar peaks müügile jõudma juulis.

Kohaliku pruulikoja ametliku nime OÜ Põldemulgu taga seisavad Koit Kelder ja ta kaasa Kristel, kes tunnistavad, et nipet-näpet on veel sättida ja paberimajandus korda ajada enne, kui esimese laari käsitööõlut käima saab panna. Pruulikoda iseenesest on valmis ja vajalikud seadmed paigas.

Tehnika tuli Austriast

Tuleval nädalal saab sisse antud kasutusloa taotlus ning siis on veel õige vähe oodata, et saaks tootmisega pihta hakata. “Ka võrguühendus on veel puudu,” tõdes Saarte Häälele pruulikoda lähemalt näidanud Kristel Oinberg-Kelder. Elektrilevi on lubanud võrguühenduse välja ehtida juunis.

Vajalikke seadmeid tuli Austriast oodata alates lepingute sõlmimisest kolm kuud. Koit ja Kristel märkisid, et see kolm kuud polnud ootamiseks tegelikult väga pikk aeg. Firma Flecks pakkumises seisis algul, et kokku võib kuluda vähemalt pool aastat, enne kui masinad kohale ja paika saavad. “Natuke survestasime ka, et suvehooaeg ju tuleb ja on vaja hakata tegutsema. Suvel muudki tähtsat plaanis,” naeris perenaine oma paisuvale kõhule viidates.

Kuni kasutusluba ja võrguühendus käes, töötab perefirma kaubamärgi kallal ja teeb tihedat koostööd õllepudelite silte disainiva mandri firmaga. “Kõik on graafikus,” kinnitas Koit Kelder.

Müüki tuleb lihtsat nime Pöide kandma hakkav käsitööõlu esialgu Saaremaal, kuid ka Tartus ja Tallinnas on juba uue õlle vastu elavat huvi üles näidatud. On ühendust võetud ja avaldatud soovi Pöide käsitööõlut edasi müüa. “Eestimaine käsitööõlu on ju sedavõrd haruldane, et seda väga oodatakse. Klientuur, kes käsitööõlut eelistab, on ka parasjagu välja kujunemas,” märkis Kristel Oinberg-Kelder. Ta rõhutas, et koduõlleks nende toodangut nimetada ei saa, samas ei ole see ka päris masstoodang. Ametlik nimetus ongi sedalaadi õllel, nagu nemad tootma hakkavad, käsitööõlu.

Õlle nimi Pöide tekkis aga kuidagi loomulikult, kuna rahvas on Põldemulgu ettevõtmist nimetanud Pöide pruulikojaks. Lisaks oli Keldrite kindel soov, et nende käsitööõlle nimi rõhutaks õlle piirkondlikku ja saaremaist päritolu. Tooraine hakkab tulema küll kas Saksamaalt või Austriast. Vesi – Koidu sõnul see kõige põhilisem tooraine – on aga ikka Saaremaalt, oma kaevust.

Töötavad paari retseptiga

Tegema hakatakse Koidu sõnul kaht sorti õlut – punast ale-tüüpi ja nn kuldset rukkiõlut. Kummaga neist esimesena välja tullakse, pole veel otsustatud. Plaanis on ka jõuludeks midagi tumedamat, tummisemat toota. Uue käsitööõlle kangus jääb 5 ja 6 kraadi vahele.

Tootmises löövad kaasa Koit ja Kristel mõlemad, lisaks on abiks Koidu isa. “Puhtalt perefirma,” nentis pruulikoja peremees.

Kuna noorel perel on kindel plaan elada just seal, kus nad elavad, ja töötada kodu lähedal, siis loodetakse pruulikojast pikemas perspektiivis perekonna elatusallikat. Seega on mõeldud ka, et kui nende käsitööõlu inimeste südame võidab, on võimalik tootmist veidi laiendada. Praegu on pruulikojas ühtekokku neli õlle laagerdamistanki, igas neist saab valmis teha 600 liitrit õlut. Kokku seega 2400 liitrit. Mõne masina annaks pruulikotta aga vajadusel juurde sättida.

Pruulikoja käivitamine läheb ühtekokku maksma ligi 200 000 eurot. Toetust on tootmise käivitamiseks saadud ka Leaderi meetmest.

Print Friendly, PDF & Email