Marii ja tema pere tänavad toetajaid (2)

Marii ja tema pere tänavad toetajaid

HÄDAVAJALIK: Kuna Mariil saab peagi kooliaeg läbi ja algab täiskasvanuiga, on auto hädavajalik. Foto: Egon Ligi

Pihtla vallas elav erivajadusega noor neiu Marii ja tema ema Anne Tiitson tänavad kõiki toetajaid, kelle abiga õnnestus perele soetada Marii sõidutamiseks vajalik auto, Nissan NV200. Annetajate abiga saadi autolaenu sissemaksuks vajalik rahasumma.

“Vahel juhtuvad imed,” sõnas Marii ema Anne Tiitson, kellele tundus uue auto ostmine algul täiesti utoopiline mõte. Tema sõnul on perele ka ette heidetud, et miks oli vaja osta nii suur auto. “Aga meil ei ole auto mitte ilu, vaid Marii vajaduste pärast,” selgitas Anne Tiitson.

Marii on liikumisvõimetu ega istu iseseisvalt, vaid ainult toestatult spetsiaalses toolis või kärus. Tiitsoni sõnul oli Marii vajadusteks sobilikku autot väga raske leida. Eestisse toodud autod on pigem ärilise suunitlusega kui invavajadusi arvestavad.

Praeguses autos saab Marii ka lamada või saatja kõrval toestatult istuda. Samuti mahub autosse Marii istekäru, ilma kokku panemata.
Mariid on vaja sõidutada uuringutele pealinna ja taastusravile. Lisaks liikumisvõimetusele on tüdruk pime, kuid samas emotsionaalselt väga hästi arenenud. Nägemisvõime puudumist kompenseerivad üliarenenud kuulmine ja teised meeled. Seda, et Marii on väga arenenud meeltega, kinnitab ka tema joonistamisoskus. Nimelt joonistas ta, mõeldes oma toetajatele, südamlikud kaardid.

Tiitsonite perel oli ka varem auto, kuid see oli lihtsalt oma aja ära elanud. Anne Tiitson meenutas, kuidas ta hakanud kord linna sõitma, ent ei jõudnud kaugemale kui Pihtla risti, kust auto enam edasi ei liikunud. Autos oli tookord ka Marii.

Tänu uuele sõidukile saab nüüd Mariid väikelastekodust koju tuua. Anne Tiitson ütleski, et ehkki Mariil on ka väikelastekodus väga hea olla, on tal väga hea meel, kui koju saab.

Kuuelapselise pere noorim, 19-aastane Marii sündis enneaegse lapsena ja sünnikahjustusega. Põhidiagnoosiks pandi talle Paralysis cerebralis infantilis (PCI). PCI korral on enamasti peamine probleem liikumishäire.

Print Friendly, PDF & Email