Valjala põhikool astub innukalt kiusamise vastu (1)

Tänavu sügisest sihtasutuse Kiusamise Vastu pilootprogrammis kaasa lööv Valjala põhikool on süsteemseks kiusamisele vastu astumiseks juba praegu valmis.

Valjala põhikooli direktor Aive Mõistlik rääkis Kadi raadio uudistesaatele antud intervjuus, et koolidel olid võrdsed võimalused avaldada soovi kiusamisvastases programmis kaasa lüüa.

Nimelt saadeti Eestimaa koolidele kutse osalemiseks. Mõistlik edastas kutse Valjala põhikooli õpetajatele ning nii õpetajad kui ka õpilased olid nõus programmis osalema. See tähendab Aive Mõistliku sõnul koolitusi õpetajatele, infopäevi ja terve aasta vältel pidevalt toimuvaid analüüse, küsitlusi ja uuringuid. “Selle kohta, kuidas asjad muutuvad, kas need lähevad paremaks,” selgitas ta.

Lisaks õpetajate koolitusele on tulemas koolitused ka lapsevanematele, kuna nende roll on laste elus veel olulisem kui kooli roll.
Lapsevanemate koolitused peaksid praegustel andmetel toimuma rohkem veebipõhiselt. Lisaks saab kool projekti raames spetsiaalseid õppevahendeid ja abimaterjale.

Aive Mõistliku hinnangul on kiusamine Eesti koolides ajast aega mingil määral olemas olnud. Aastaid tagasi sellest aga eriti ei räägitud ja asjad lihtsalt juhtusid. Reageeriti alles siis, kui asi väga vägivaldseks kiskus. “Viimasel ajal räägitakse sellest üha rohkem ning see on igati hea – halbadest asjadest tulebki rääkida,” kinnitas direktor.

Mõistliku sõnul on lapsed nutikad. “Nad teavad, et ükski asi ei jää tähelepanuta, seetõttu on kiusamine muutunud järjest enam varjatuks,” tõdes ta. Veelgi enam, internetiavarused annavad varjatud kiusamiseks üha rohkem võimalusi. “Koolis, ma arvan, võib kiusamist märgata üsna vähe. Enamasti toimubki see koolist väljas, tänavatel ja netis.”

Seni on õpetajad saanud kiusamisega võitlemiseks väga erinevat koolitust siit ja sealt, aga süsteemset lähenemist ei ole eriti olnud.
“Minu ja meie kooli ootus on teada saada, kuidas võidelda kiusamise vastu targalt ja süsteemselt,” märkis Aive Mõistlik.

Saare maakonda esindavad sihtasutuse Kiusamise Vastu sügisel algavas pilootprogrammis Valjala põhikool ja Saaremaa ühisgümnaasium.

Janne Nurmik, Kertu Kalmus

Print Friendly, PDF & Email