Nelipühal taasavatakse Laurentiuse kirik

Nelipühal taasavatakse Laurentiuse kirik

AVATAKSE TAAS: Pühapäeval, 19. mail ehk esimesel nelipühal avatakse kirik taas pärast põrandaremonti. Foto: Tõnu Veldre

Laurentiuse kiriku nüüdseks aastaid kestnud renoveerimistööd on nelipühadeks jõudmas olulise vaheetapini.

Pühapäeval, 19. mail ehk esimesel nelipühal avatakse kirik taas pärast veebruari algusest alanud põrandaremonti.

Kui kahel eelneval aastal sai selgeks vaieldud taastamistööde kontseptsioon, siis sel talvel tehtud tööde käigus suuremaid üllatusi ette ei tulnud.

Vana põranda demonteerimisel ja täitekihi eemaldamisel paljandus vana põrandapinda katnud endiste hauaplaatide rivi, millest leidis uue põranda tasapinnas väärika koha kolm plaati. Vaid ühel nendest olid peal ka kirjed ja aastaarv 1695. Koos uute plaatidega on kiriku uues põrandapinnas nüüdseks eksponeeritud ühtekokku 12 endist hauaplaati.

Uue põranda sisse paigaldati küttetorud, mis saavad sooja linna kaugküttesüsteemist ja lubavad külastajatele eeloleval sügishooajal sooja kirikut. Pikihoone põhjaseinalt demonteeriti vanad radiaatorid, tehti krohvi- ja värviparandusi.
Koori- ehk altariruumi radiaatorite demonteerimine ja seinte katmine maalingutega jääb aasta teise poolde. Sarnaselt juba valminud põrandaosadega kaeti põrandapind Saaremaa dolomiidist plaatidega.

Tänu restaureerimisele sai uue elu ja vana väärika koha üks vanematest kroonlühtritest, mis pärineb kiriku valmimisjärgsest perioodist aastast 1643. Neli kuud kestnud remondi ajal said puusepa käe läbi uuendatud kaks läänepoolset rõdutreppi ja kiriku sisemised uksed.

Kultuuriministeeriumi rahastatud tööd maksid kokku 81 900 eurot. Renoveerimise peatöövõtja on firma Rändmeister OÜ. Vaatamata suurena tunduvale summale on hoones veel palju hädapäraseid töid, mille tegemist eelarve ei võimaldanud, aga mille edasilükkamine võinuks ohustada taastatava oreli tervist. Nii võib tänada kahte Saaremaa ettevõtjat, kellest üks on toetanud väärika kantsli ja teine rõduäärte restaureerimist. Tööd rõdu juures tuleb pingelise ajakava tõttu teha koos oreli paigaldusega veel selle aasta jooksul.

Kiriku taaspühitsemine toimub eeloleval pühapäeval kl 11. Teenistusel laulavad koguduse naiskoor ja segakoor Sauer.
Ametisse õnnistatakse ka koguduse uus nõukogu ja juhatus.

Anti Toplaan
EELK Kuressaare Laurentiuse koguduse õpetaja

Print Friendly, PDF & Email