
SAAREMAAL ESIMESED: Villaveski omanikud Merike ja Egon Sepp on kedranud juba paarkümmend kilo lõnga. Foto: Egon Ligi
Salme vallas tegutsev Sõrve Villaveski kirjutas Saaremaa lambakasvatuse ajalukku uue peatüki, alustades paar nädalat tagasi esimesena maakonnas kohalikust lambavillast kammlõnga tootmist.
Villaveski omanikud Merike ja Egon Sepp rääkisid, et kahe nädalaga on nad kedranud juba paarkümmend kilo lõnga ning info villavabriku töötamise kohta on jõudsalt levinud. Üha sagedamini tulevad telefonikõned lambakasvatajatelt, kes soovivad oma villa lõngaks vahetada. Praegu villaveski tellimusi ametlikult siiski veel vastu ei võta, toodang valmib esialgu seadmete tundma õppimise ja häälestamise käigus.
Villavabriku 200 000 eurot maksma läinud seadmed on valmistatud erinevates riikides spetsiaalselt Saaremaa lammaste villa eripära arvestades ning kokku pandud Soomes. Näiteks on villahunt erilise kolmnurkse trumliga, mis puhastab villa okastest palju paremini kui ümmargune trummel.
Tehnika viimane sõna
Nii pesumasin, villahunt, heidekamm kui ka ketrusmasin on kõik kaasaegse villatöötlemistehnika viimane sõna ning võimaldavad valmistada väga erineva koostise ja paksusega lõnga.
Kuivatusseadet vabrikul veel ei ole ja vill kuivab resti peal hoovis, kuid ettevõtte kosudes on kavas osta ka korralik infrapuna-vaakumkuivati.
“Kui räägime nišitootmisest, siis on need kõige ideaalsemad masinad,” ei olnud Egon Sepp välismaalt saabunud tehnika kiitmisega kitsi.
Kui tavaliselt võtavad villavabrikud vastu 3–7 cm pikkust villakiudu, siis Lõu villavabrikus on võimalik lõnga teha kuni 27 cm pikkusest kiust. Seega ei pea lambakasvataja lammast pügama kaks korda aastas, ütles Merike Sepp, kelle sõnul on pika kiu tõttu nende teenusest huvitatud näiteks juba ka üks mandril tegutsev angoorakitsede kasvataja. “Mida pikem kiud, seda peenemat lõnga saab teha, päris sellist Haapsalu salli lõnga saab meil siin teha,” kinnitas Merike Sepp.
Sõrve Villaveski võib hakata lõnga tegema alates ühest kilost villast, samas kui suured vabrikud võtavad lambakasvataja jutule alles 50 või 100 kilogrammi villaga. Seevastu masstootmiseks sõrulaste villavabrikul jõudlus puudub. Arvestatud on maksimaalselt 40 kilo villa töölemisega päevas, mis võimaldaks lõngaks teha ühe viiendiku Saaremaa lammaste villast.
Nii Merike kui ka Egon Sepp tunnistasid, et kui nad kuu aega tagasi villavabriku masinad kätte said ja välismaa juhendajate abil esimesi arglikke katsetusi tegid, oli tunne väga nutune. “Proovisime ühte- ja teistpidi ning suhtlesime õpetajate ja tootjatega, aga me ei saanud aru, mis viga on – lõng tuli ühtlaselt ebaühtlane, peenike vaheldumisi jämedaga,” meenutas Egon Sepp. “Kõik paistis lootusetu, kogu elutöö oli justkui null,” meenutasid villavabriku omanikud.
Tulemusega väga rahul
Nüüd, kui villavabriku masinate häälestamisega ühele poole on saadud, on Sepad vabriku rajamiseks kulunud kolme aasta töö tulemusega väga rahul.
Ketrusmasinast tulev kammlõng on hästi pehme, soe ja meeldiv, nii et sellest kootud rõivaid kannatab panna ka palja ihu peale, märkis Merike Sepp.
Kuressaare linna 450. sünnipäeva laadal läks kõige paremini kaubaks 10 protsenti koeravilla (landseeri tõug) sisaldav lõng. “See oli kõige kallima hinnaga, aga osteti kõige kiiremini ära, sest inimesed usuvad koeravilla ravitoimesse,” sõnas Egon Sepp.
Sõrve Villaveski toodangu omadusi on mõned asjatundjad juba jõudnud ühele pulgale seada Iirimaa ja Gotlandi saare villavabrikute eliittoodanguga. Mõistagi on Sõrve lõngatootjatel tippu jõudmiseks käia veel pikk tee. “Kui Inglismaal või Itaalias on lõngatehastel töökogemust 160–180 aastat, siis meie oleme töötanud kaks nädalat,” viitas Egon Sepp.
Tore!
Kas kuskil on leida Sõrve Villaveski kodulehekülge?
Kas teenust ka tehakse? Kui jah, siis kust leida hinnakirja?
Tõepoolest tore, et kohalik lõngavabrik nüüd täiesti olemas! Tahaks ka teada, et kuidas Seppadega kontakti saab, kas peab lihtsalt Lõu vahele otsima minema?
Kas seda lõnga kuskil Kuressaares igapäevaselt ka müügil on?
Artikli alguses oli kirjas, et häälestamise aeg veel kestab. Seega läheb vist veel natuke aega reklaamiga?
Aga kodulehekülge ootaks jah! Päikest teile!!
PRAAVO, Egon ja Merike ! Tegite ära, au Jumalale!
Olgu teil ikka jaksu seda ettevõtmist alal hoida.See on küll tore uudis,äkki saab jälle lapselastele koduvillaseid sokke-kindaid-kampsuneid kududa.Praegune villane lõng,mis müügis on,ei kutsu küll kuduma.Edu teile!
Tänu Merikiesele ja Egonile oleme tänapäevaste seadmetega villatootja “maa”. Edu teile!
Paraku tänapäevase lambakasvatuse jätkumise on hundid muutnud Saaremaal küsitavaks.
Vaata lisa: http://arhiiv.saartehaal.ee/2013/04/10/mis-saab-lambakasvatusest/
Puhas Rõõm on see uudis, täna on hea päev!
Artikklis on humoorikas väljend “ühtlaselt ebaühtlane” :)
kuid ärge jätke hooletusse ka oma isiklikku “hingevilla” kraasimist.
villavabrik ju tore, ning Sepa-pere taas meedias. mina nende twegemistesse kahjuks enam ei usu. Ks lambad on LEITUD!!!!!!!!!
kogu see reklaam on eksitav.ju lugupeet omanikud ei tea üldse,mis on kammlõng.setellist lõnga eesti lammaste villast ei saa.selleks on vaja meriino lamba villa.kui nad ostsid sellise sisseseade,oleks võinud ikkagi uurida inimestelt,kes asja jagavad.meil oli ainult üks vabrik,milline suutis toota enam-vähem kammlõnga,selle peai9nsener ma aastaid olin.kõik muu oli nn.apaRAADILÕNG.kammlõnga number algab 32 jne. teie seda kunagi ei saavuta.võin kindlalt väita,et olete suure raha maha matnud.teadmiseks:aastaid tagasi norrakas-finn radman püüdis haapsalus toota poolkammlõnga,lõpuks läks ikkagi pankrotti.muide,kuidas keskkonna inimesed suhtuvad villapesemisse`?see on ju loetud üheks kõige keskkonnaohtlikumaks tegevuseks,kas saaremaa keskkonna spetsid magavad`?siiani eestis just seetõttu villa pesu ei alustatud,vaid kasutati läti vastavat vabrikut.kui teid tõesti huvitab villa töötlemise tehnoloogia,otsige haapsalust ülesse georg fjodorov(täitsa eesti mees)tema on seda õppinud ja oskab üht-teist ehk ka teile soovcitada.rabelege siis edasi ja põletage raha.
Kust saaks hr Morna või Georg Fjodorovi kontakti?
Kas Sa ei saanud siis aru, et need nimed on välja mõeldised ja inimene lihtsalt kade. Anna talle andeks.