Atlas kisti maapind tõestuseks lahti (FOTOD) (10)

Atlas kisti maapind tõestuseks lahti

SELGUS: Atla sadamas ehitanud Margo Berens (paremal) ja valla tellitud ekspert Raivo Nurmetu vaatamas kaevetöid, mis peaksid tõestama sadamas tegelikult tehtud tööde mahtu. Foto: Raul Vinni

Saamaks selgust, kas PRIA ligemale 40 000 euro suurune tagasinõue Atla sadama ehituse puhul tõele vastab, palkas Lümanda vallavalitsus oma eksperdi. Eile mindi sadamasse kohale ja hakati kontrollima tööde ja materjali mahtu.

Kuigi Lümanda vallavolikogu esimees Mart Maastik ütles eksperdi tellimise kohta, et vald tahab vaid teada saada, millised on reaalsed mahud, läks asjaosaliste vahel kohati üsna tõsiseks sõnavahetuseks. Maastik märkis, et Lümanda valla huvi on tõesti vaid teada saada, kas nõue tuleb esitada ehitajale või vaie PRIA-le.

Paberimajandus lonkab

Teadupoolest esitas PRIA Lümanda vallavalitsusele kui toetuse taotlejale tagasinõude, kuna ehitusdokumentatsiooni järgi tehtud tööd ja ekspertiisi poolt kindlaks tehtud tegelikud mahud ei klappinud.

Lümanda vald ei olnud PRIA-ga päri ja tellis oma eksperdina kohale Raivo Nurmetu. Koos PRIA peaspetsialisti Angela Annilo, eelmise ekspertiisi teinud Teet Sepastega, ehitajate ja valla esindajatega löödigi eile kopp maasse ja käidi mõõdulindiga mööda sadamat, et kontrollida tehtud tööde mahud reaalselt üle. PRIA-le ekspertiisi teinud Sepaste oli pidanud piirduma vaid paberitega.

Eilsete tööde käigus märkis Teet Sepaste Saarte Häälele, et paberites on tõepoolest palju küsitavusi, sadam ei vasta projektile, palju on muudetud.

Eile kaevamise juures askeldanud sadamas alltöövõtja olnud OÜ Mert juhi Margo Berensi sõnul on nemad kõik nõutavad paberid esitanud ja kui vaja, siis esitavad veel.

“Nüüd saate küll paberid esitada, aga enne neid ei olnud,” ütles Sepaste Berensile. Saarte Häälele väitis Berens, et nemad on PRIA-le esitanud kõik dokumendid, mis ehitustegevuse korral peavad olema. Puudu olevat vaid saatelehed materjalide kohta, kuid kõik mahud on tõestatavad.

PRIA esindaja Angela Annilo märkis aga, et ka esitatud dokumendid pole korrektsed. “Te vaadake nende ehituspäevikut, see ei ole korrektne,” ütles Annilo.

Imestust PRIA väidete üle avaldas ka sadama peatöövõtja OÜ Monoliit juht Jaak Reinmets, kelle sõnul on kõik nõutud paberid korrektsed.

Lauspettust ei paista

Lümanda valla tellitud ekspert Raivo Nurmetu ütles eile, et mingit kindlat tärminit ta ekspertiisi valmimise ajaks ei määraks. “Nüüd (pärast eilseid mõõtmisi – toim) tuleb maha istuda ja vaadata, kuidas edasi minna,” sõnas Nurmetu.

“Lauspettust siit ei paista,” andis ta siiski esmase hinnangu ja ütles, et mahte millimeetri või milligrammi täpsusega üles märkida ja ka tagantjärele tõestada polegi võimalik. Ülitäpne ekspertiis nõuaks suurt tööd ja rasket raha, mida ilmselgelt kellelgi pole. Samas nõustus ka tema väitega, et ehitaja dokumentatsioon tööde käigu kohta on puudulik ja sääraste paberite järgi tehtud järelduse osas ei saa PRIA eksperdile midagi ette heita.

Lümanda vallavolikogu esimees Mart Maastik ütles, et sadamaga on ta superrahul ja vallale ei tohiks küll kellelgi midagi ette heita olla. Kui paberid on korrast ära, siis see on Maastiku sõnul pigem ehitaja probleem. Samas märkis Maastik, et kui PRIA uuris Atla sadamaga seotud asjaolusid, soovis vald igati koostööd teha ja kompromissile jõuda.

Maastiku sõnul on PRIA suhtumine rohkem kui külm. Samuti ei võetud arvesse valla edastatud lisadokumente.

Print Friendly, PDF & Email