Taritu Salongiteater sai maha ehtprantslasliku farsiga (2)

Taritu

Autor: Tarmo Prostang

Sillerdava kerguse ja ehtprantslasliku espriiga tõi Taritu näitering – omade hulgas Salongiteater – läinud laupäeva õhtul publiku ette järjekordse esietenduse, Molière´i “Arst vastu tahtmist”.

Lavastaja Helle Kesküla oli seekord oma trupile valinud mängimiseks teatriajaloos antiikautor Aristophanese järel Euroopa suurimaks komöödiakirjanikuks arvatud Molière´i commedia dell arte stiilis farsi. Lavastus järgis kõiki originaalstiili nõudeid – võttis ju just Molière oma teatris kasutusele ühe universaaldekoratsiooni. Nii sai ka Taritu trupp hakkama ühe kolmefunktsioonilise pingiga – au ja kiitus dekoraatoritele (Tiiu Hoogand, Tarmo Prostang) hea lahenduse eest. 17. sajandi eeskujul valmistatud kostüümid olid rikkalikud, õmblejad (Maire Murekas, Aili Salong) olid vaeva näinud iga lipsu ja voldiga.

Commedia dell arte stiil eeldab kindlaid tegelaskujusid ja kindlat sündmustikku. See kõik oli Taritu lavastuses olemas – terava keelega nutikas teener sai nahapeale, õpetatud mehena kuulus mees ei tarvitsenud just väga tark olla, vanahärrat veeti ninapidi ja noored armastajad, kelle abiellumissoovi ümber kogu lugu üles oli ehitatud, said lõpuks kokku, kuigi jäid kõrvaltegelasteks.

Toivo Prostang mängis vanahärra Geronte`i, tema esituses ei olnud laval mitte pantaleonelikult tobe vanamees, vaid sümpaatne ja murelik isa, kes on mures kõnevõime kaotanud tütre pärast. Tütar (Sirli Salong) on aga teadlikult tumm – protesteerides vastumeelsete kosilaste vastu. Sirlil oligi laupäeval debüüt – esimest korda vanade kalade parves ujuda pole kerge, aga lavakogemus on kiire tulema.

Kord hargnema hakanud tegevust tuli edasi kanda koomilistel teenritel Lucal (Elmut Tikerperi) ja Valeral (Heikko Alas). Heikko üllatas kuju loomise oskusega, väga mängulised käed ja hea miimika aitasid kehastada ehtsat kuulekat ja edasipüüdlikku teenrit. Toivo Argel sai kenasti hakkama härra Roberti tagasihoidliku rolliga – selliseid mehi, kes julgevad võõrasse perekonnatülisse sekkuda, ei ole just palju leida, ei Molière’i ajal ega tänapäeval. Ja võib-olla polegi vaja vahele segada – vähemalt mitte Sca-narelle’i (Virgo Neemre) ja Mar-tine’i (Aili Salong) kaklusele – tundus, et see paar lausa nautis kemplemist.

Eks kättemaksuks saadud laksude eest Martine ju oma armsale mehekesele selle arstimängu segaduse organiseeriski. Ja Scanarelle sai hakkama omaloodud “ladina keeles” diagnoosi pannes või sarmikale ammele külge lüües. Amm Jaqueline (Kai Prostang) oli jällegi üks Molière’i tüüpkujusid – rõhutatud rahvalik kõneviis pidi teenreid härrasrahvast eristama.

Amme suust sai publik kuulda elulisi tõdesid: ei ole noorele neiule tohtrit vaja, vaid noormeest, kes talle südame järele on, küll siis ka kõnevõime tagasi tuleb. Noormees oli täitsa olemas – Leandre (Silver Õun), natuke kohmakas ja natuke saamatu – täpselt nagu üks commedia dell arte esimene armastaja olema peab. Onu pärandus tõstab kosilase väärtust äia silmis ja noored võivadki paari minna. Ning Scanarelle võib arstiametis jätkata, sest pea polegi nii tähtis kui kübar, mida ta kannab. Scanarelle’il on aga olemas nii pea kui ka kübar.

Virgo Neemre on staažikas näitleja. Teades, et ta on väga häid rolle teinud, oodanuks ka Scanarelle`ilt enam mängulisi nüansse. Praeguse mulje järgi oli lugu rohkem Martine`i kui Scanarelle`i jagu. Aili Salong võttis Martine´ilt kõik, mis võtta andis ja esitas publikule särava ja elujõulise naise rolli, kes ei kavatsegi mehe hirmuvalitsuse alla jääda ning oskab suurepäraselt oma tahtmist saavutada – vahendeid valides või valimata.

Taritu trupi “Arst vastu tahtmist” on algusest lõpuni väljapeetud, tempokas, stiilipuhas, keegi ei lange hetkekski rollist välja – tõeline tervik. Aitäh, Helle, aitäh, Taritu näitemänguseltskond – olete taas suurepärase lavastusega hakkama saanud!

Taritu trupp omalt poolt tänab toetajaid: Lümanda valda, Kultuurkapitali Saaremaa ekspertgruppi, Kuressaare linnateatrit, Salme vallateatrit. Järgmine etendus on 24. mail kell 20 Lümanda kultuurimajas.

Maire Sillavee 

Print Friendly, PDF & Email