Kalle Laanetist saab abipolitseinik (4)

Kalle Laanet kriitika politsei tegevusetuse pihta on tihti õigustatud

Foto: Egon Ligi

Riigikogu liige, endine siseminister ja politseijuht Kalle Laanet on üks 15 inimesest, kes eelmisel nädalavahetusel läbisid Kuressaare politseimajas abipolitseiniku esimese astme koolituse.

Kuressaares noore politseinikuna karjääri alustanud Laaneti sõnul tahab ta sõnadelt üle minna tegudele ja teha midagi reaalset Kuressaare turvalisemaks muutmisel.

Paljud riigikogulased hakkasid abipolitseinikeks pärast pronksiööd, kuid Kalle Laanet oma sõnul ei usu, et nad ka aktiivselt tegutsevad. Ka Laanet ise ei luba, et ta patrullib igal nädalavahetusel, aga võimalusel siiski.

Abipolitseinikuks hakkamine ei tähenda seda, et Laanet Saaremaa turvalisuse küsimustes enam sõna ei võta.

Koolitajaid hindas Kalle Laanet headeks. Tema sõnul pannakse esimese astme koolitusel suurt rõhku abipolitseinike endi turvalisusele. Teine aste on see, kus õpetatakse relva ja erivahendite käsitsemist.

Koolitusel uusi teadmisi omandanud 30-aastase staažiga vabatahtlik liiklusinspektor Tõnu Vaher ütles, et oma igapäevatöös bussijuhina näeb ta liikluses vahel negatiivseid olukordi.

“Siis tekib soov midagi selles osas ära teha,” sõnas Vaher, tunnistades, et suvel tal palju vaba aega pole, aga pikk talv on ju varsti taas käes.

Uute abipolitseinike koolitusel oli ka naisi. Üks neist, Kätlin Poopuu, kelle igapäevatöö on tulekahjude ennetustöö, ütles, et ennekõike tulevad teadmised politseinikuametist kasuks tema igapäevatöös.

“Kui meil on avalikul üritusel koos politseiga ühine ennetustelk, siis oskan ma tulevikus inimestele näiteks seletada, kummal pool ja kui kõrgel kantakse helkurit,” toob ta lihtsa näite. Kuid koolituse lõppedes on ta valmis ka tänavale patrullima minema.

Poopuu on õpingute ajal olnud praktikal ka noorsoopolitseis, nii et päris võõras politseitöö talle ei ole. Kuigi koolitusel õpetati käsi raudu panema ja lihtsamaid enesekaitsevõtteid, avaldas Poopuu lootust, et algul aitab kaasas olev elukutseline politseinik tal keerulisemates olukordades hakkama saada.

Kuressaare piirkonnavanem Aare Allik ütles, et päris algajaid oli nädalavahetuse koolitusel vaid üheksa, teised läbisid täienduskoolituse. Mõned osalejad olid kohale tulnud ka naabersaarelt Hiiumaalt.

Koolitus kestab kokku 40 tundi. Osa sellest on iseseisev kodune töö. Koolitus on eelduseks sellele, et inimene võib koos politseinikuga tänavale minna. Relva ja erivahendite kasutamiseks ja iseseisvate ülesannete täitmiseks tuleb läbida ka teise astme koolitus.

Praegu on Saare maakonnas 13 abipolitseinikku.

Print Friendly, PDF & Email