Metsavendadele avatakse Piilas mälestustahvel (3)

Piila kirikus avatakse pühapäeval mälestustahvel Eesti vabariigi taastamise nimel võidelnud metsavendadele. 

“Metsavendlus oli osa pikemast protsessist meie iseseisvuse taastamisel,” ütles Kaitseliidu Saaremaa maleva pealik, kolonelleitnant Kristjan Moora Kadi raadiole.

Tema sõnul on metsavendade mälestust jõutud Saaremaal juba jäädvustada mitmel pool, näiteks on Eikla küla lähedal tähistatud vendade Metsade punkri asukoht.

“Metsavendade ühise mälestustahvli paigaldamise idee tuli endiste metsavendade liidu esindajailt ja meie Kaitseliidu poolt toetasime selle tahvli paigaldamist,” ütles Moora.

Tema sõnul on arhiivimaterjalide põhjal teada vähemalt paa-rikümne Saaremaal võitluses langenud metsavenna nimed.

“Andmed kõigi nende kohta pole aga ülevaatlikud ning nende inimeste metsavennaks olemise üksikasjad on suuresti teadmatuks jäänud,” tõdes Moora. “Oluline on ka nende inimeste arv, kes metsavendi toetasid ja keda Nõukogude võim samuti represseeris. Näiteks perede arv, keda Siberisse küüditati, oli kindlasti tunduvalt suurem võitluses langenute arvust.”

Tahvlile on märgitud aastaarvud 1939–1994.

“Baaside lepingust alates, kui võõrvägi siia saarele tuli, ja lõpetades 1994. aasta 31. augustiga, kui siit lahkus viimane võõrriigi sõdur,” selgitas Moora. “Sellest viimasest otsast võib otsese relvastatud vastupanu kohta esile tuua üksikuid juhtumeid, kui Kaitseliit Eesti vabariigi taastamisel relvadega osales.”

Kristjan Moora sõnul on vanematest võitlejatest, kes ka metsavennad olid, praegu elus neli inimest.

Print Friendly, PDF & Email