Tunne melanoom varakult ära! (4)

Tunne melanoom varakult ära

KAITSE END PÄIKESE EEST: Päikese- ja päevituslembestel saarlastel tuleks meeles pidada, et nahka tuleb otsese kiirguse eest siiski korralikult kaitsta. Foto: Sander Ilvest

Nahavähk on üks lihtsamini avastatavaid vähivorme, kuna seda on võimalik silmaga näha. Enda ja lähedaste naha jälgimine võib palju muuta, sest varakult avastatud nahavähk on täiesti ravitav.

Eakas saarlane, kel praeguseks on diagnoositud nahavähk, ei osanud algul midagi halba aimata. Enesetundes suuri muutusi polnud, kuid tema seljal asuv sünnimärk, mis alguses oli lame ja nahapinnaga tasa, hakkas äkitselt kuju ja värvi muutma ning veritses ja sügeles. Abikaasale ta küll kurtis korra, ent too ei osanud midagi arvata. Lähedased palusid tal sünnimärki perearstile näidata.

Too uuris teda küll luubiga ja luubita, ent põhjust muretsemiseks ei näinud. Aja möödudes sünnimärk seljal muudkui kasvas. Õnneliku juhuse tõttu õnnestus tal ühel perepeol kummaliseks muutunud sünnimärki näidata heale sõbrale, meditsiiniga kursis olevale inimesele. Too soovitas mehel tungivalt minna oma sünnimärgiga Kuressaare haigla arsti Ojar Eeriku juurde.

Juba nädala pärast pääses eakas saarlane vastuvõtule. Dr Eerik tegutses kiiresti ja professionaalselt. Ta võttis sünnimärgist proovi ja saatis selle Tallinna. Mõne aja pärast tuli vastus: tegemist on pahaloomulise melanoomiga.
Kui Saaremaa mees Tallinna arsti vastuvõtule läks, küsis arst: “Miks te nii hilja tulite?”

Tõepoolest, mõnes mõttes on see õnneliku lõpuga lugu. Kuna tegemist oli vanema inimesega, paljunevad vähirakud aeglasemalt ja tänaseks päevaks on vähi levik pidama saadud. Ent senimaani tuleb tal iga kolme kuu tagant Tallinnas kontrollis käia ja end väga hoida. Eriti päikese eest. Kui tegemist olnuks aga noore inimesega, lõppenuks lugu märksa kurvemalt.

Ivika Laanet, Kertu Kalmus

Edasi loe tänasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email