Juubelilaada üheks naelaks kujunes mündimeister (VIDEO) (4)

Juubelilaada üheks naelaks kujunes mündimeister

PARGI HEAKS: Abilinnapea Argo Kirss laseb vasaral langeda ning taas on 1 euro ajaloolise mündi koopia eest teenitud. Foto: Sander Ilvest

Põmm, kõll. Paus. Põmm. Kõll. Paus. “Mida rohkem koliseb, seda parem,” naeris Kuressaare linna 450. sünnipäeva puhul eile keskväljakul peetud laadal münte verminud abilinnapea Argo Kirss.

Ja tähelepanu see tegevus köitis. Argo Kirsi algatus oli huvitav veel seetõttu, et iga vermitud mündi eest saadud euro lubas ta paigutada tema püüdluste kohaselt Kuresaare serva rajatava pargi fondi.

Kuressaare ainus raha

Lihtsa puupaku peale ehitatud mündivermimise süsteem oli umbes samasugune nagu 449 aastat tagasi, kui siinmail Magnuse veeringuid vermiti. Ikka mündi mõlema poole vormid, metallitükk vahele ja vasaraga pihta. Kirsi valmistatud mündid ongi nendesamade veeringute koopiad, mis teadupoolest on ainsad Kuressaares vermitud mündid, mis teeb sellest ideaalse sünnipäevaraha. Sellekohase kinnituse andis Saarte Häälele ka turuplatsilt kinni püütud Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa.

Kui seesama hertsog Magnus, kes ka eile peetud juubeli põhjustaja oli, lasi algul münte vermida Haapsalus, siis aasta hiljem kolis ta müntide tegemise Kuressaarde. “Eks see lossi kandis vist oli,” arvas ka Püüa.

Mida tollal hõbedase veeringu eest endale soetada võis, ei osanud arvata ei Püüa ega Kirss. Mündi lugu ja seos sünnipäevaga on seda huvitavam, et alles 2011. aastal leiti Kuressaare linnuse hoovist mündi originaal, mis oli varem olemas küll Eesti ajaloomuuseumis, kuid mitte Saaremaa muuseumis.

Üks hullus aitab teist

Tegelikult on end “keskaja hullusega” nakatunud isikuks nimetanud Argo Kirss münte lossihoovis verminud juba aastaid. Siiski paistis eile, et linnakodanik suvisel ajal lossihoovi eriti ei satu, sest väga paljudele tuli sellise mündi vermimise võimalus üllatusena. Sporrongis tehtud n-ö templite järgi on münte Kirsi sõnul aastate jooksul valmis taotud üle tuhande.

Kui 449 aastat tagasi tehti mündid hõbedast, siis Argo Kirss teeb neid vasest. “Võiks ju teha ka kullast või hõbedast, aga see läheks hirmus kalliks,” arvas ta ja lisas, et vask oli ka tollal mündimaterjalina tuntud ja seega on tema mündid üsna tõepärased.

“Kõik see, mis ma siin teenin, läheb parki,” kinnitas abilinnapea, kes on Marientali tee äärse pargi nimel töötanud juba aastaid. Ka nüüdsetel talgutel oli taas väljas inimest kolmkümmend, kes metsatukale taas natuke pargilikuma välimuse andsid ja ka esimese pingi paigaldasid.

“Eks see ole jah mu teine hullus,” arvas Kirss, kelle sõnul on pargi rajamine veel kauge muusika ja kes loodab, et ka linn ükskord uue pargi rajamisele õla alla paneb.

Palju seekord pargi heaks raha koguti, ta eile pealelõunal veel öelda ei osanud, kuid vaadates huviliste järjekorda võis arvata, et rahanumbril on taga nii mõnigi null.

 

Laat kasvas ideest suuremaks

Kuressaare sünnipäeval keskväljakul toimunud laat pidi kava kohaselt olema vaid tund aega kestev vana-aja turupäev, kuid muutus sujuvalt linnarahva rõõmuks mitu head tundi kestnud meluks.

Kaupa tehti pea kõigega – sai osta käsitööd ja söögi-joogipoolist. Tegutses laadapiltnik. Taustaks oli kontsert ja pakuti meelelahutust ning kel vähegi võimalik, liikus ringi ka vanaaja rõivais.

Linna juubelipäeva üritused kestsid eile päev otsa. Juba hommikul kell 7.30 kõlasid äratuseks fanfaarihelid, tähistati Kuressaare juubeli auks välja antud postmargi esimest päeva.

Koolinoortele toimus seiklusmäng “Fotokross”, väärikatele anti kätte linna teenetemärgid. Õhtul algas keskväljakul suur juubelikontsert, kus Kaitseväe orkestri saatel esinesid ka Kuressaare “oma poiss” Ivo Linna ja Maarja-Liis Ilus.

Print Friendly, PDF & Email