Talgutel osales iga kümnes saarlane (1)

Talgutel osales iga kümnes saarlane

TEEME ÄRA: Undva bussijaama seina värvivad Pille Barnabas, kes töötab vabariigi presidendi kantseleis, ja Maali talu perenaine Anneli Teppo-Toots. Foto: Janika Mängel

Laupäevasel “Teeme ära” talgupäeval oli 3160 talgulisel võimalik Saare maakonnas valida 155 talgukoha vahel.

Talgute koordinaatori Reet Viira sõnul ei ole tulemused veel päris lõplikud, sest kokkuvõte tehakse 15. mail. Pealegi on viimane võimalus talgutest osa saada alles 8. mail Pöidel, kus Kertu Silla Kuudi juhtimisel toimuvad permakultuuri talgud, kus tutvustatakse uut lähenemist peenarde tegemisele.

Viira kinnitusel on talguid vaja, hoolimata sellest, et looduses vedeleva prügi hulk on võrreldes algusaastatega vähenenud. “Enam ei ole selliseid suuri viinapudelite ja autokummide mägesid metsa all,” rõõmustas ta. Koordinaator usub, et inimesed, kes on prügi käinud koristamas, ei viska ise enam jäätisepaberit ega suitsukonigi maha.

Prügist on saanud äri

Kuid küllalt on seltskondi, kes korrastavad vaid ühiselt külaplatsi või teevad midagi muud kogukonnale vajalikku, nagu näiteks bussiootepaviljoni remont Undvas, tõi ta näiteks. Suurima probleemina näeb Viira prügi äravedu. “Prügist on saanud äri,” ütles Reet Viira. “Vähemalt talgupäeval peaks prügi äraandmine olema tasuta.”

Ning nagu ikka leiti talgute käigus Sõrvest lõhkekehi, Pihtlas avastati aga hobuniiduk, millest puu oli juba läbi kasvanud. Karala talgulisi ootas ees suur kogus lund. Ilmset jätkub seda veel paariks nädalaks.

Reet Viira rõhutas, et tema piirkonnas ei tehta talguid niisama. “Kogu tegevus on eelnevalt läbi mõeldud ja inimeste arv on ka optimaalne.”

Viira ise osales selle aasta talgutel kajastustalgulisena, mis tähendas seda, et ta pidi läbi sõitma võimalikult palju talgukohti. Üldiselt oli kõikjal inimestel sära silmis ja tunda oli õlga oma õla kõrval. Järgmiseks aastaks tekkis plaan tähistada talgukohad “Teeme ära” lippudega, sest raske oli aru saada, kus paneb suguvõsa kartulit ja kus aetakse talguasja.

Loomulikult oli talgute lahutamatu osa supp. Näiteks Muhu vald tegi spetsiaalsed supitalgud, kus keedetud supp veeti üle saare talgukohtadesse laiali. Kihelkonna vallavanem Raimu Aardam jagas aga talgulistele pirukaid. Pirukatega kostitas talgulisi ka mamsel Mai Kuressaarest. Kuid ilmselt toetasid talgulisi söögipoolisega kõik omavalitsused.

Vabatahtlikud välismaalt

Reet Viira avaldas tänu sponsoritele. Lisaks firmadele ja omavalitsustele tuli abi Saaremaa omavalitsuste liidult. Ja Saare maavanema Kaido Kaasiku – kes ise osales Jööri küla talgutel – üleskutse levis üle Eesti. Kui paljud mandrilt tulnud talgulised seda üleskutset talgupaiga valikul järgisid, Viira öelda ei osanud, kuid vabatahtlikke saabus isegi välismaalt.

Reet Viira tunnistas, et talgute korraldamise tuhinas on tema oma maakodu täiesti unarusse jäänud. “Sel reedel lähen maale ja hakkan seal toimetama. Loodan, et sinililled pole ära õitsenud.” Kuid tegelikult algas eilsega töö juba järgmise aasta talgute ettevalmistamiseks.

Järjekordne “Teeme ära” aktsioon toimub 3. mail 2014.

Saarte Hääl ootab talgupilte reedeni aadressil sander.ilvest@saartehaal.ee

 

Undva bussipaviljon sai uue näo

Kultuuripärandi aastat väärtustades otsustati Undva küla talgutel renoveerida bussipaviljon, mis on külainimeste ainumas kokkusaamispaik.

Igal neljapäeval rõõmustab kauge poolsaare küla elanikke bussipaviljoni juures lahvka. Suviti rehkendatakse selle järgi nädalate kulgu.
Talvel on lahvkapeatuses vaid mõned kohalikud külainimesed, kellele see on ainuke võimalus igapäevast toidupoolist saada ja infot vahetada. Suvel saab lahvkapeatuses neljapäeviti rääkida aga viies keeles, kuna Tagamõisa poolsaarel on kauni looduse tõttu rohkesti suvesaarlasi – sakslasi, soomlasi, prantslasi, lätlasi jne.

Bussipeatuse renoveerimise mõte “Teeme ära” talgute raames meeldis Kihelkonna vallavalitsusele sedavõrd, et vallavanem Aardam käis isiklikult objekti üle vaatamas ja andis näpunäiteid ehitustöödeks. Vallavalitsuse toetusel osteti värvid ja muud vajalikud materjalid.

Talgulisi oli Türilt, Tallinnast, Kuressaarest ja Pärnust, rääkimata kohalikest elanikest ja nende sõpradest. Üheskoos võõbati bussipaviljon värskeks rohekollaseks, koristati ümbrust, vahetati välja vana katkine uks ja värviti pinke. Tunti rõõmu nii päikeselisest päevast kui ka koosolemise sünergiast. Vallavalitsus kostitas talgulisi maitsva lõunasupi ja pirukatega.

Soe ja päikseline töökas talgupäev lõpetati ühiselt Veere sadama kõrtsis ühise õhtusöögi ning lustaka tantsu ja tralliga. Osalejatele jagati tänu ja tunnustust. Väsinud, kuid õnnelikud inimesed saavad uuesti kokku juba Undva küla jaanitulel.

Küla naised ootavad nüüd aga bussi värskelt värvitud bussipaviljonis meelsasti, kui see vaid tuleks rohkem kui üks kord nädalas. Lootma peab!

Anneli Teppo-Toost
Maali talu perenaine ja Undva küla talgujuht

Print Friendly, PDF & Email