Hea auraga kasvuhoone (3)

Hea auraga kasvuhoone

ROHENÄPP JUBA LAPSEST SAATI: Kalju Toomsalule taimekasvatus meeldib. Esimese kasvulava tegi ta koos isaga, kui alles poisike oli. Foto: Sander Ilvest

Kui on nutikust ja oskusi, miks mitte meisterdada sobilik kasvuhoone endale ise. Valjala vallas Turja külas elaval Kalju Toomsalul on käsil juba neljanda kasvuhoone ehitus.

“Mõtlesin, et saan jõuluks valmis, ent lumi tuli peale,” naerab kuldsete kätega meistrimees. Sügisel novembris alustatust on tal tänaseks päevaks enamik hoonest siiski juba valmis, tuleb veel lõpetada juurdeehitis. Kasvuhoone suurus on 4x 8,5 meetrit, kõrgus äärtel 2 meetrit ja keskel 2,7 meetrit.

Eriliseks teeb kasvuhoone see, et Kalju on kõik vajaliku ise välja mõelnud ja kokku kombineerinud. Kasvuhoone kütab soojaks väike ahi, mille neljakandilisest torust on omakorda väikesed torud läbi pandud, nii et vesi liigub torude sees tulest läbi. Kalju ütleb, et tegemist on väga hea ahjuga, millesse kuivi puid ei tohigi panna, muidu läheb liiga soojaks.
Esimest korda küttes nii juhtuski, et ahi läks liiga soojaks ja vesi pidi keema minema. Õnneks midagi siiski ei juhtunud.

Edasi loe Saarte Hääle lisalehest Aiakevad.

Print Friendly, PDF & Email