Kombijaam sai avamise puhul kingiks puupaku (FOTOD) (2)

Kombijaam sai avamise puhul kingiks puupaku

“KINGIPAKK” SOOJAFIRMALE: Linnapea Mati Mäetalu lubas kingiks toodud puupaku äärmisel vajadusel ja kehval ajal linnaelanikele sooja tootmiseks ka ahju pista. Taamal Paul Leemet. Foto: Sander Ilvest

Kuressaare Soojuse elektri ja soojuse koostootmisjaam ehk kombijaam avati eile piduliku lindilõikamise tseremooniaga. Selleks oli kohale tulnud külalisi nii meilt kui mujalt.

Põlvekõrguse puupaku, millele kinnitatud kullaläikeline autahvlike, tõi AS-i Kuressaare Soojus juhatuse liikmetele Paul Leemetile ja Jaan Mehikule kombijaama sünni puhul kingiks linnapea Mati Mäetalu.

Mäetalu julgeb kombijaama valmimist vähemalt praegu nimetada Kuressaare jaoks suisa sajandi sündmuseks. “Seda mitte ainult selle valmimiseks kulunud rahalist mahtu silma pidades (kombijaam läks maksma ca 12 miljonit eurot – toim), vaid selle objekti üleüldist tähtsust arvestades,” selgitas ta. Nimelt aitab kombijaam tagada soojahinna stabiilsuse.

Puupaku kinkimist põhjendas linnapea sellega, et see on tegelikult hea praktiline asi. “Kui kunagi peaks tulema veel kehvemad ajad, kui oli 2009. aasta masu, siis lubab linnavalitsus selle ka ahju panna,” kinnitas Mati Mäetalu pakku soojafirma juhtidele üle andes.

Saare maavanem Kaido Kaasik tõdes, et Saaremaa on tänu koostootmisjaama valmimisele saanud ehk teatud mõttes jälle veidi soojemaks ja valgemaks.

Soojafirma juhatuse liige Paul Leemet ütles firma tänusõnad kõigile, tänu kellele koostootmisjaama valmimine teoks on saanud.
Mõttest teostuseni on tema sõnul kulunud oma kümmekond aastat, kuid nüüd on ilus tulemus viimaks käes: “Koostootmisjaam on valmis!”

Esmakordselt Eestis kasutatakse Kuressaare koostootmisjaama katlas soojuskandjana termaalõli ja turbiinis silikoonõli. Uus kombijaam võimaldab tõsta hakkpuidu osatähtsust kohalikus soojamajanduses seniselt 80 protsendilt 95 protsendini ja uudsena toodetakse nüüd hakkpuidust ka elektrienergiat.

Esimest korda katsetati elektrienergia tootmist Kuressaare uues kompleksis mullu 15. novembril. Viimastel kuudel on tehtud vajalikke häälestustöid ja alates märtsist töötab jaam täie võimsusega. Koostootmisjaama elektriline võimsus on 2,4 megavatti ja kaugkütte soojusvõimsus 9,6 megavatti. Tänu uuele jaamale on Kuressaare Soojuse müüdava soojusenergia hind ka tulevikus stabiilne ja tarbijale soodne.

Uue rajatise kogumaksumus on 12 miljonit eurot, millest ligi 3,2 miljonit eurot saadi toetusena SA-lt Keskkonnainvesteeringute Keskus. “Kohalikul taastuval kütusel koostootmisjaamad on mõistlik lahendus, mida KIK hea meelega toetab,” ütles KIK-i juhatuse liige Andrus Kimber.

Print Friendly, PDF & Email