Eksperdid: Läti ületas majanduskriisi raske hinnaga (1)

Eksperdid Läti ületas majanduskriisi raske hinnaga

EUROOHVER: 25-aastane läti tehnoloogiatudeng Anris Rancas osales 2010. aasta märtsis valitsusevastasel meeleavaldusel. Telgi püstitas ta Riia kesklinna selleks, et protestida valitsuse kava vastu kärpida haridusele eraldatavaid summasid. Foto: internet

Aprilli alguses teatas Rahvusvaheline Valuutafond, et lähikuudel suleb ta oma Läti esinduse. Fond on seisukohal, et tema abi pole meie lõunanaabrile enam vaja, kuna Läti on majanduskriisi tagajärgedega edukalt toime tulnud ja saavutanud makroökonoomilise stabiilsuse.

Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) säärase seisukoha toetuseks kõnelevad arvud, mis näitavad Läti SKP kindlat ja püsivat kasvu ning riigivõla vähenemist. Lõuna-Euroopas vohava rahanduskriisi taustal on need arvud muljetavaldavad. Kuid sellel edul on ka oma hind, mis paljude lätlaste jaoks on üpriski kõrge.

Raskemini kui keegi teine

Läti elas majanduskriisi üle raskemini kui ükski teine Euroopa riik. SKP kukkus ligi viiendiku võrra ja pea sama palju kasvas tööpuudus. Majandusteadlaste väitel oli Läti pangandussüsteem 2009. aastal sisuliselt kliinilises surmas ja seda peeti üleval vaid tänu riigi rahasüstidele.

Majandusbuumi ajal alanud elatustaseme tõus peatus ja hakkas seejärel kiiresti langema. Lisaks tekitas majanduskrahh poliitilise kriisi, mille tõttu iseseisva Läti riigi tulevik üpriski tume tundus.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email