Vilsandi tuletorni teenijate vahimaja värvikas taassünd

4 energiamaja

Foto: Sander Ilvest

Vilsandi tuletorni teenijate elamu-vahimaja renoveerimisega tegid ehitajad OÜ Inotex Grupp tellimusel algust 2011. aasta künnipäeval (14. aprillil). Ligi 150 aasta vanuse ajaloolise hoone renoveerimine lõpetati eelmise aasta mihklipäeval (29. septembril).

 

Vähem kui pooleteise aastaga sai 1870. aastal valminud maja mitte üksnes uue kuue, vaid ka nüüdisaegse sisu ja otstarbe. OÜ Inotex Grupp eestvedaja Monika Salu võttis enam kui kolm aastat tagasi vastu julge otsuse – renoveerida 1809. aastal valminud unikaalse Vilsandi tuletorni külje all olev muinsusväärtuslik ehitis energiamajaks.

Ettevõtmise põhieesmärk on pakkuda renoveeritud ehitise näol huvilistele teavet energiatõhusast hoonest üldse, andes neile ka renoveerimisalaseid nõuandeid. 380-ruutmeetrise põrandapinnaga maja on nagu üks suur õppeotstarbeline eksponaat oma ökonoomsete ja ökoloogiliste tehnosüsteemidega. Hoone väärib auga energiamaja nimetust. Nii elektri- kui soojusenergia saamiseks ja kas või vihmavee ratsionaalseks tarbimiseks on kasutusele võetud looduslikud ja tehnilised vahendid-võimalused: maaküte, päikesepaneelid, tuulegeneraator, akud, spetsiaalsed mahutid ja süsteemid vihmavee kogumiseks ja veevõrku juhtimiseks.

Soojapidamisel on kindel roll kogu majakarbil ja soojust tagaval ventilatsioonil. Seinaküttel on oma eelised juba sellepärast, et kusagil ei hakka silma ruumi võtvaid radiaatoreid. Sisemised aknad on puitraamiga kolmekordsed pakettaknad, mis ei lase tuuleiilidel kusagilt sisse pugeda. Seinte soojustamiseks on välisseinad kaetud uue laudisega, mille all on tuuletõkkeplaat, palk,30 sentimeetripaksune soojustuskiht, roomatt, savikrohv, küttesüsteem ja veel kord savikrohvikiht.

Siseviimistluses on nüüdisaegsete tehnoloogiate ja materjalide kõrval kasutatud algupäraseid detaile XIX sajandist. Kaseiinvärv, looduslikud õlid ja savikrohv loovad hubase meeldiva interjööri. Saali ehteks on kunstnik August Janseni suuremõõtmeline maal “Muhu saarel”. 103 aastat tagasi valminud kunstiteos annab edasi ehtsa kaluriküla olustiku.

Kihelkonna vallavanem Raimu Aardam on maja uuestisündi tabavalt kommenteerinud: “Tondilossist on saanud loss.” Nii see tõepoolest on. Lossi ühes toas jääb pilk peatuma tänukirjal, millega Kihelkonna vallavalitsus Monika Salu ettevõtmist tunnustas.

Paastukuu eelviimase nädala reedel võttis 2005. aastal Vilsandil ajaloohambast räsitud maja ostnud Monika Salu ajakirjanikud sappa ja kutsus nad kõigepealt energiamaja maa-alusesse keldrisse.

“See on nüüd selle maja ainuke uus asi ehk hoone kõige uuem ruum asub maja all. Kuna majaalune oli täidetud, ei olnud siia augu kaevamine kerge. Keldris asub ka saare päästekeskus. Saarevaht Margit Tättega arutades tulime mõlemad mõttele, et kaks naist peavad päästevahenditega hakkama saama. Möödunud talvel ei olnudki saarel peale minu, Margit Tätte ja Aavo Piisa teisi inimesi,” rääkis maja perenaine.

Peale tarviliku tuletõrjevarustuse on samas ka mere- ja rannapäästevarustus. Varustuse soetamist toetati PRIA Leader-projektist. Omafinantseeringuks oli vaja 10% kogumaksumusest, mille tagas MTÜ Eduka Elukorralduse Edendajate Ühendus.

“Möödunud suvel korraldasime õppuseid. Esmaabi- ja pumpade käsitsemise kursused on läbitud. Kui midagi peaks juhtuma, siis oskame ise tegutseda,” kinnitas Salu.

Tegelikult on maja keldrikorrusel kogu energiasüsteemi süda. “Akuparki laeb tuulik. Kui akud on täis, siis läheb tuulikult tulev elekter kohe tarbimisse. Eesti Energialt saame ka voolu. Kui mingil põhjusel Eesti Energia elekter ära kaob, siis akude pealt saame voolu edasi. Maaküttepumbad jäävad ikkagi tööle. Kaheksa akut tagavad elektri nädalaks ajaks. Tsirkulatsioonipumbad võtavad väga vähe energiat. Päikesepaneelid annavad praegu küttesüsteemile 30 kraadi juurde,” selgitas Monika Salu.

Keerulistest süsteemidest rääkides toonitas ettevõtja, et maja kütmisel kasutatakse ära ka heitvesi. “Kui käid duši all, siis soe pesuvesi kanalisatsiooni ei lähe, vaid juhitakse küttesüsteemi. Ka ventilatsioonist ei lase me kübetki sooja välja, vaid soe õhk soojendab   sissetuleva õhu üles. Kõik, mis korra on soojaks tehtud, seda enam raisku ei lasta,” rääkis Monika Salu.

 LÄHEMALT LOE VILSANDI ENERGIAMAJAST JÄRGMISEL NÄDALAL ILMUVAST SAARTE HÄÄLE LISAST – AJAKIRJAST OMA KODU.

Print Friendly, PDF & Email