Rahvateater pani väärika punkti kirjandusfestivalile (FOTOD) (1)

Rahvateater pani väärika  punkti kirjandusfestivalile

KIRJANDUSTUNNIS: Kirjandustunni eestvedaja Lea Kuldsepp ning kapten ja kirjanik Lembit Uustulnd. Foto: Sander Ilvest

Eile Kuressaare kultuurikeskuses viiendat ja viimast korda toimunud kirjandusfestival, seekord alapealkirjaga kirjandustund “Meretagune asi” oli pühendatud Saaremaa armastatud rahvakirjaniku ja laululooja Albert Uustulndi elule ja loomingule.

“Meie esialgne mõte oli tulla viiel korral üks kord aastas kokku, et meenutada Saaremaa ja Muhu oma kirjanikke,” ütles ürituse eestvedaja Lea Kuldsepp saali kogunenud rahvale tervituseks.

Viiendaks ehk siis viimaseks korraks otsustati jätta just Albert Uustulnd, kõige armastatum kirjanik Saaremaa rahvateatri jaoks. Rahvateatris on mängitud Albert Uustulndi kolme näidendit: “Kaugused kutsuvad,” “Soolane suudlus” ja “Neptuni pärijad”, ning lisaks tema poja Lembit Uus-tulndi näidendit “Aastavahetus Casablancas”.

Kapten ja kirjanik Lembit Uustulnd ütles, et tal on heameel näha saalis inimesi, kes viitsivad internetiajastul raamatu kätte võtta. Selle tõestuseks kinkis ta Saaremaa ühisgümnaasiumile, Kuressaare gümnaasiumile ja Kuressaare vanalinna koolile Albert Uustulndi “Tuulte tallermaa” komplekti – viis osa.

Lembit Uustulnd kinnitas, et need on huvitavad raamatud ja mitte ainult sellepärast, et need on tema isa kirja pandud. “Mina olen väga õnnelik inimene olnud selles suhtes, et mul on peale isa olnud sõber,” mõtiskles Lembit Uustulnd, lisades, et tema isa ütles ikka, et kui midagi on juhtunud, siis tule ja räägi.

Tema sõnul oli tema isa üks tähtsamaid iseloomujooni huumorimeel. Seejärel luges Lembit Uustulnd, kes oskab ka ise nalja teha ja naljast lugu pidada, ette veste, tõestisündinud loo Vahase saarelt, mis kirjutatud, mõeldes just isale.

Albert Uustulnd jõudis kirjutada 12 näidendit, 6 kuuldemängu ja 14 romaani ning tema lauludele on tehtud kaheksa tantsu.

Iseendast ja oma loomingust rääkides nentis Lembit Uustulnd, et kirjutamine ei ole tegevus, mis kedagi rikkaks teeks. See on pigem missioon hoida alles oma emakeel.

“Samas olen ma seda meelt, et kui inimesele on kaasa antud anne ja kui ta selle kasutamata jätab, on see kuritegu saatuse vastu,” tähendas ta.

Vahepaladena laulis terve saalitäis rahvast Lea Kuldsepa, Tiina Luksi ja Kaja Pucki eestvedamisel ning Reet Lõugase akordioni saatel Albert Uustulndi tuntud laule nagu “Tüdruk”, “Nukrad silmad” jt. Vaatamist pakkus Eena Margi rahvatantsurühm Öieti. Saaremaa rahvateatri näitlejad Liivi Väli ja Leelo Laus rääkisid Albert Uustulndi lavastustest, mis rahvateatris tehtud.

Kaks tundi kestnud kirjandustunni lõpetas tunnikontroll, milles parimad said auhinnatud. Esikoha pälvis Orissaare gümnaasiumi võistkond, teist ja kolmandat kohta jäid jagama KG ja SÜG.

Kirjandustunnis võis tõdeda, et mitte kõik keskastme õpilased ei ole kodusaare kirjanike loominguga kursis. Lümanda põhikooli 9. klassi õpilased Martin Õunap ja Kevin Sirgo ütlesid, et nemad ei ole varem kirjandusfestivalil osalenud, ent nüüd selgus, et see on selline teistmoodi ja vahvam kui tavaline koolitund.

Print Friendly, PDF & Email