Jalgratturid kuulaku rahvatarkust

Jalgratturid kuulaku rahvatarkust

RATAS KORDA: Haigo Variku sõnul käib oma sõiduvahendit regulaarselt remontimas veerand rattaomanikest. Selliseid inimesi võiks rohkem olla. Foto: Sander Ilvest

Seda, et rege tuleks rautada suvel, on kindlasti iga eestlane kuulnud. Samas kipuvad paljud ära unustama, et vankrit tuleb kõpitseda talvel. Tegelikult peaksid seda rahvatarkust eriti järgima jalgratturid.

Varakevadel, enne veel kui ratas esimeseks sõiduks välja veeretada, tuleks see hoolikalt üle vaadata ja eelseisvaks hooajaks korda teha. Haigo Varik Elektrumi ärimajas asuvast Hawaii Expressi rattapoest annab nõu, mida seejuures silmas pidada.

Kummid täis

Esimese asjana tuleb üle vaadata kummid, kas need on piisavalt täis. Rehvirõhk võiks olla vahemikus 2,7 kuni 4 bari, vastavalt sõitja kehakaalule ja pinnasele, kus peamiselt sõidetakse – pehmel pinnasel veidi tühjem, kõval pinnasel rohkem täis rehv.

Kummid ei tohiks olla liigselt kulunud ega kusagilt pragunenud. Kehvas korras kumm võib sõidu ajal pauguga lõhki minna ja siis on hea, kui asi ainult ehmatusega piirdub.

Seejärel tuleb esi- ja tagaratas kordamööda üles tõsta ja veerema lükata. Ratas peab veerema kergelt ja peaaegu hääletult. Kui on kuulda mingeid raginaid, siis ei tasu ilma remontimata üldse sõitma hakata.

Edasi loe tänasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email