Pühad ergutavad munamüüki (1)

Pühad ergutavad munamüüki

MUNAD KORVI: Eile õhtupoolikul Maximas munaleti juures valisid pühadeks sobivaid mune Laine Kunnberg-Bortnikov ja Sergei Bortnikov. Foto: Sander Ilvest

Lihavõttepühadega saabub munamüügi kõrgaeg, mil inimesed ostavad mune tavalisest kuni viis korda rohkem.

“Valgeid keskmise suurusega mune müüme sel nädalal enam kui aluse päevas ja ka pruune keskmise suurusega mune ostetakse rohkem kui üks alus päevas,” teatas Maxima Eesti OÜ avalike suhete juht Erkki Erilaid, lisades, et kokku müüakse Kuressaares erinevas suuruses nii pruune kui ka valgeid mune ligi 2000 kümnest karpi päevas, mis on ligikaudu viis korda tavalisest rohkem.

Erilaiu sõnul oli mullu pühadeks munade tarnimisega tootmise vähenemise tõttu suuri raskusi. Lisaks tähistati läinud aastal luteri ja õigeusu pühasid vaid nädalase vahega, mis kasvatas defitsiiti veelgi, ja seetõttu tõusis näiteks pruunide keskmise suurusega munade hind kauplustes 1,70–2 euroni kümnese karbi eest ning see hind oli paljudele ostjatele liiga kõrge.

Tänavu maksavad sarnased munad Maximas vaid 0,85 eurot kümnene karp ja valged munad 1,15. “Mõlemat värvi mune on piisavalt ja nende hind, mis on mullusest ligi kaks korda odavam, peaks tarbijatele meeldima.
Munade defitsiiti ei tohiks tekkida ka seetõttu, et õigeusu püha on tänavu alles mais,” märkis Erilaid, kelle sõnul lähevad lisaks veel hästi müügiks jahu, millest koogikesi küpsetatakse, majonees ja muidugi pühadeteemalised kaunistused, tibud ja munavärvid.

Rimi Eesti Food AS-i kommunikatsioonijuht Katrin Bats kinnitas samuti, et enne pühi munade müük kasvab. “Tuginedes eelnevate aastate kogemusele, loodame ka sel aastal pea 50-protsendist müügikasvu,” tähendas ta, lisades, et nad on selleks ette valmistunud ja varunud tavapärasest suurema koguse.  “Lihavõttepühade ajal eelistatakse mõistagi valgeid mune, sest just neid on kõige parem värvida. Samas on ka pruunide munade müük lihavõttepühade ajal alati edukas. Pealegi on valged munad sel aastal pruunidest pea 40% kallimad,” selgitas Bats.

Kõige soodsama hinnaga pruunid munad maksavad Rimis 0,89 eurot ja Säästumarketis 0,85 eurot. Kõige odavamad valged munad maksavad nii Rimis kui ka Säästumarketis 1,09 eurot.

Paios OÜ Kallemäe, Audla ja Laimjala poes ostetakse osaühingu juhatuse liikme Liivi Saagpaku sõnul ka palju valgeid mune. Enne lihavõttepühi eelistavat rahvas ikka valgeid, ent muul ajal pruune mune. Neil on müügil Talleggi valged ja Läti pruunid munad. Forsent Grupp OÜ müügijuht Annika Vallau ütles, et tema arvates jäetakse munade hankimine viimasele minutile ja suurem ostmine algab just täna. “Maal on inimesed suhteliselt vaesed ja kohutavaid hunnikuid ette ei osteta,” märkis ta, lisades, et vanainimene ostab oma munakarbi nii või teisiti ja tihtipeale mune ei värvigi. Seda, et munad otsa saavad, müügijuht ei karda. “Meie kaupmehed teavad, et kui on munadepühad, peavad munad olema. Kui valgeid ei ole, siis on vähemalt pruunid,” kinnitas ta.

Eesti ühe suurema ja kauem tegutsenud Muhu jaanalinnufarmi perenaine Helena Erik rääkis, et neil on igal aastal selleks ajaks jaanalinnumunad olemas ja on olnud ka huvilisi. Jaanalinnumuna valgusisaldus on suurem kui kanamunal ning kuna munakoore paksus on mitu millimeetrit, siis kulub keetmiseks poolteist kuni kaks tundi. Üks jaanalinnumuna on suuruselt võrdne 22–24 kanamunaga. Ühe muna hind on 23 eurot. Ostjate seas on nii eestlasi kui ka välismaalasi.

Erik tähendas, et jaanalinnumuna on esiteks kena üllatus ja teiseks omab ta sümboolset tähendust. Ta on elu alguse ja sigivuse ning samuti tõe ja õiguse sümbol.

Muhus on müügil ka huvitava välimusega, värvilt tumerohelistest kuni mustadeni välja, emumunad, mis on jaanalinnu omadest küll poole väiksemad. Need on aga ostjate poolt tänaseks juba kinni pandud.

Print Friendly, PDF & Email