Suurärimees Endel Siff tahab püstitada saarte vahele suure tuulepargi (10)

Suurärimees Endel Siff tahab püstitada saarte vahele suure tuulepargiSuurärimees Endel Siffi ettevõte Baltic Blue Energy OÜ esitas majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile hoonestusloa taotluse, et ehitada Hiiumaa ja Saaremaa vahele tuuleparki, mis vähemalt hetkeseisuga kuuluks maailma suuremate hulka.

Elektrifirma Baltic Blue Energy OÜ juhatuse liige Endel Siff ütles Saarte Häälele, et tuuleressursilt kuulub Eesti Euroopa juhtivate riike hulka, jäädes selles valdkonnas alla vaid Inglismaale. “Merepargid ei häiri inimesi ja meretuuled on stabiilsed,” sõnas Siff.

Baltic Blue Energy OÜ avamere tuulepark on planeeritud Lääne-Eesti rannikumerre Hiiumaa edela- ja Saaremaa põhjaranniku vahelisele alale. Kuigi taotluses käib jutt 388 tuulikust koguvõimsusega 2716 MW, soovib ettevõte tegelikult piirduda 1999 MW võimsusega.

Kõigepealt uuringud

“Praegu oleme taotlenud suuremat võimsust ja suuremat pindala, et viia sel alal läbi tuuleuuringud. Pärast uuringuid valime välja tuulepargi rajamiseks kõige sobilikumad alad,” rääkis tuulepargi planeerija Karl Mägi, kelle sõnul kulub tuulepargi ehituseni arvatavasti veel vähemalt viis aastat.

Kui uuringute käigus ilmneb, et mõni ala on tuulepargi rajamiseks sobimatu, siis jäetakse see planeeringust välja. Sellega seoses võib muutuda nii tuulepargi pindala kui ka võimsus.

Mägi ütles, et Hiiumaa ja Saaremaa vaheline ala valiti tuulepargi rajamiseks välja põhjusel, et Lääne-Eestis on tuulekiirus kõige suurem.

Milliseks tuulepargi tegelik tootmisvõimsus kujuneb, sõltub lisaks tootmistingimustele veel mitmest asjaolust.

“Mis sellest projektist saab pärast kooskõlastuste ja tuuleanalüüside jada, on veel vara rääkida. Kui palju seda projekti veel kärbitakse majandusministeeriumis ja keskkonnaministeeriumis, millisel tasemel jõutakse kokkuleppele kohalike omavalitsustega – see on väga pikk tee,” rääkis Siff.

Eesti tuuleenergia assotsiatsiooni tegevjuht Tuuliki Kasonen ütles, et kõnealuse projektiga seoses tuleks algatada mereala riiklik planeerimine, mis praegu toimub teiste tuuleparkide arendusprojektidega Hiiumaa põhjarannikul ja Pärnumaal Liivi lahe piirkonnas.

Kavandatava avamere tuulepargi tuulikute võimsus on kuni 7 MW. Tuulikute püstitamiseks on kavandatud viis ala ja tuulepark on plaanis rajada etappide kaupa.

Esimesena on kavas välja ehitada Panga panga ja Pammana poolsaare vahelises piirkonnas asetsev arendus E (vaata kaardilt).

Teise etapina on plaanis valmis ehitada arendused C ja D ja viimases ehk kolmandas etapis on plaanis ehitada arendused A ja B, mis on oma pindalalt ja võimsuselt kõige suuremad.

Elekter Lihulasse

Kogu Hiiumaa ja Saaremaa vaheline avamere tuulepark on plaanitud ühendada Eesti elektrisüsteemiga 330 kV pingel uues Lihula 330 kV alajaamas.

Põhivõrguettevõte Elering on esitanud ka tehnilised eeltingimused koos tuulepargi põhimõttelise liitumisskeemiga.

Virumaale Vaivara valda 255-megavatise võimsusega tuuleparki kavandava ja perekond Sõnajalgadele kuuluva AS-i Roheline Elekter juht Andres Sõnajalg on öelnud, et üldiselt jääb ühe megavatise tootmisvõimsuse rajamiseks vajalik investeering vahemikku 1,3–1,5 miljonit eurot.

Print Friendly, PDF & Email