Kevad laseb end veel oodata (1)

Eilsel kevade alguse päeval helistasin harrastusilmatark Margus Argele, et küsida lähikuude ilmaprognoosi. Arge sõnul on kevadist ilma väga raske ennustada.

Näiteks eilseks kalendrikevade esimeseks päevaks ennustas ta varem tugevat tuult ja lumetuisku. Õnneks lumi seekord Saaremaale ei jõudnud. Küll aga möllas tuisk Poolas ja natuke vähem Leedus ja Lätis.

“Meid päästis siin valitsev külma surve, mis lund ligi ei lasknud,” oli ilmaennustaja tagantjärele tark. Oma ennustuses lähtus ta Washingtonis 40 päeva tagasi märatsenud lumetormist, mis paelus isegi maailma uudistekanalite huvi.

Ilmatark jälgibki lisaks kohalikele ilmamärkidele maailmas toimuvat. Aastate võrdlus on samuti abiks. Praegune talv meenutab talle 1988. aastat, kui detsembris saabus korralik külm, jaanuar oli natuke leebem, kuid jüripäeval sadas taas paks lumi maha, mille tagajärjel hukkus palju linde.

Arge usub, et aprilli keskpaigas saabub soojalaine, mis lume ära sulatab. Kuid enne seda võib 7.–8. aprilli paiku olla isegi lumetuisku. Rändlindude viivitamine saabumisega on esmane märk, et talv pole veel läbi. Oma sõna ütlevad kuusekäbid. Ja vanemate külameeste arvamust küsib ta ka.

Olgu kevadega, kuidas on, ent suvi tuleb Margus Arge ennustuste kohaselt palav. See toob omakorda kaasa vihmahood ja äikesetormid.

Print Friendly, PDF & Email