Teatrimehikese 22. ilmumine (2)

Teatrimehikese 22 ilmumine

STIILIHARJUTUSI TEHES: Kreisise noorhärrad (vasakult) Karl Kesküla, Martti Mägi ja Hans-Peter Grass on ühed neist, kes vabariiklikule konkursile Saaremaad esindama lähevad. Foto: Alar Truu

Kuressaare kultuuriabilinnapea Tiina Talvi võrdles festivali avatervituses miniteatripäevalisi presidendi aastapäevakõnes kasutatud metsmaasikamotiiviga. Tõepoolest, vaid kord aastas ja mitte igal pool, mitte igaühele.

Aga see maitse ja elamus püsib mõttes kogu ülejäänud aasta, järgmise festivalini, järgmise saagini. Kui üks festival toimub juba 22. korda, pole mõtet arutleda selle vajalikkuse või olulisuse üle. Kõik vastused on järjekorranumbris sees.
Tänavu oli kohal 21 truppi, kes andsid kolme päeva jooksul publikule vaadata ja žüriile pureda 13 lavastust. Kõik eriilmelised nii sisult kui vormilt. Peatun seega põgusalt vaid n-ö omadel. Saarlastel läks seekord keskpäraselt hästi. Laureaaditiitlit küll ei antud, kuid päris märkamatuks ei jäänud ükski viiest lavastusest.

Saaremaa ühisgümnaasiumi (SÜG) Kreputlaste (Rita Ilves) mittemuusikaliks nimetatud “Lumivalgeke” üllatas huvitava ideega – võtta tuntud muinasjutu esitamisel appi vähemasti samatuntud poplaulude tekstid. Rita oskus just hetkel talle vajalikud lõigud isegi ammuunustatud lauludest üles leida on fenomenaalne. Kui nüüd laulmise kallal natuke vaeva näha ja näiteks klaverisaade appi võtta, saaks “Lumivalgekesest” päris korraliku muusikali. Tasub proovida, saalist vaadates jäi küll mulje, et noortele endile selline vormistus meeldis.

Hulk toredaid karaktereid

Orissaare gümnaasiumi MO-teater (Mare Noot) tõi festivalile T. Vooreli “Heraklese”. Visuaalne pool oli lahendatud punamustades toonides, mis andis loole kirge ja dramaatilisust, lubades ka tõsistele asjadele kelmikaid kõrvalpilke heita. Mare Noot polnud seegi kord lavastuslike leidudega koonerdanud ning trupp pälvis žürii eripreemia. Hindajate tähelepanu püüdis ka lavastuse kunstipärane punamust kavaleht. Osatäitjatest hakkasid silma Merily Porovart Kuningliku Kõrgenduse ja Taavi Teevet Hermese rollis.

SÜG-i Kreisis ja Sirje Kreisman olid tänavu oma esimese lavaloo aluseks võtnud Marie Underi “Lapsehukkaja”. Tõsine lugu. Tõsine oli hindajate arutelugi selle üle, kas nii noorel näitlejal on teemaga piisavalt omapoolset suhet, sest omapoolset kogemust neil (õnneks!) nagunii ei ole. Samas olid kõik seda meelt, et tegu oli stiilipuhta lavastusega, hea näide heast kõnetehnikast, sõna valdamisest. Tugevasti toetas head tulemust Sandra Kahu töö muusikalise kujunduse väljamõtlemisel. Näitlejapreemia vääriliseks tunnistati Kristin Kurvits. Žürii liikme Gerda Kordemetsa arvates jäävad Saaremaa trupid alati silma erakordse sõnakasutuskultuuri poolest.

Sama kehtib kindlasti ka SÜG-i Krevera (Rita Ilves) kompositsiooni “Elu on lugu” kohta, kus võeti sihikule elurooraamatud, lugejate viimaste aastate arm ja hirm. Kirjastuse pankrotist päästmiseks on vaja leida hea lugu. Kuigi iga inimene võivat oma elust raamatu kirjutada ja enamik eestlasi on seda vististi juba teinud, ei leita lavastuse käigus ühtegi väärt inimest oma väärt looga. Kava pakkus mitu toredat karakterit – Pärlin Luhila (näitlejapreemia), Tauri Nõgu, Karl Juhandi.

Teise festivalipäeva materjaliüllatusega sai hakkama SÜG-i Kreisis (Sirje Kreisman). R. Queneau “Stiiliharjutused” ilmus esmakordselt 1947. aastal ja koosneb originaalis 99 lühipalast, mis jutustavad erinevas vormis, jutustaja karakterist lähtuvalt ümber ühte ja sama lugu. Noorele näitlejale tõeline maiuspala. Trupp võitis huumoripreemia ja festivali parima Saaremaa trupina läheb maakonda esindama vabariiklikule kooliteatrite festivalile. Näitlejatest märgiti eraldi preemiaga ära Karl Kesküla.

Väga positiivne oli ka KGeel-laste (Laura Oolup, Anneli Meisterson) etendus miniteatripäevade viimasel päeval. Kui XXII festivali võis iseloomustada kui sõnaderohket, siis Laura Oolupi “Mängi elu” sai hakkama hoopis ilma sõnadeta. Ja polnud vajagi. Loo sellest, kuidas kastist leitud lelud hakkavad oma elu elama ja korraldavad peaaegu revolutsiooni, sai publikuni tuua hea muusikalise kujunduse (L. Oolup) ja stiilse liikumisega (Anna-Marie Vara). “Väga viimistletud lavastus,” kiitis Kordemets. Trupp pälvis žürii preemia ning teenitult.

Festivalile tagasi vaadates arvas Kordemets, et kõik algab materjalist, selle valikust. “Kooliteatri puhul on õnnestumise garantiiks see, kui osatakse leida trupile sobiv materjal, mis arvestab trupi eripära, aga see on alati kõige raskem. Reeglina on näitemängud liiga pikad ja omaloominguga võib minna nii ja naa.” Kordemets tõdes, et sel aastal olid omaloomingulised materjalid dramaturgiliselt väärtuselt kõrgetasemelised.

Näitleja siirus tõi grand prix’

Omaloominguga oli tegemist ka grand prix’ võitnud lavastuse puhul. Grand prix’ otsustamisel läks seekord nii, nagu pole minu mäletamist mööda juhtunud viimased kümmekond festivali. Või enamgi. Võitja sai kirja sisuliste vaidlusteta ja žürii ühehäälse otsusega. Rakvere RG trupi Protest lavastus “Kastis” (juhendaja Anett Rannamets) võitis tundlikule teemale vaatamata nii hindajate kui ka vaatajate siira poolehoiu.

Lugu kõneles ühe vähemuse esindaja maailmast, mis on selles maailmas soovitatav ja mis mitte. Kuidas on elada kastis ja kas selline elu saab kesta lõputult. “Mul oli erakordselt hea meel, et žürii otsus läks kokku õpilasžürii otsusega,” ütles Kordemets. “Lavastuse trump on lisaks täpsusele ja meisterlikkusele näitleja Tõnis Sestverki siirus. Kui teed midagi, mis sulle tõeliselt korda läheb, siis pole võimalik, et see ei lähe südamesse inimestele saalis. Esituse erakordne kargus on seotud aususe ja siirusega. Sa ei hakka laval ilulema ja tegema liigseid asju, kui räägid südamest ja tõsiselt olulisest teemast.”

Kui metsmaasikakujundi juurde tagasi tulla, siis olgugi, et osa festivali saagist oli veel kahvatu ja verevaene, jääme ometi põnevusega ootama teatrimehikese järgmist külaskäiku. Vaatamata sellele, millal kevad pärale jõuab, tulevad miniteatripäevad vääramatu järjekindlusega. Nagu metsmaasikad.

 

Olulisem saak

Grand prix
Rakvere RG Protest – “Kastis”, juhendaja Anett Rannamets.

Laureaadid
Viimsi Kk K.O.K.K. – “Klaar”, juhendaja Eva Kalbus.
Karksi noorteteater O – “Minu sõbra lugu”, juhendaja Silvia Soro.
Rapla Riinimanda teater – “Teener”, juhendaja Valter Uusberg.

Parim meesnäitleja
Tõnis Sestverk – Rakvere RG Protest.

Parim juhendaja
Eva Kalbus – Viimsi Kk K.O.K.K.

Parim kujundus – Viimsi Kk K.O.K.K.-i “Eksisteerimise ABC”, juh Daniil Merkuriev.

Parim muusikaline kujundus – Rakvere gümnaasiumi Teatriansambli “Unistuste hotell”, juh Aili Teedla.

Parim Saaremaa trupp – SÜG Kreisis, “Stiiliharjutused” juh Sirje Kreisman.

Näitlejapreemiad
Karl Koost – Viimsi Kk K.O.K.K.
Pärlin Luhila – SÜG Krevera
Siim Jesper Varblane – näite-trupp Protsess
Kristin Kurvits – SÜG Kreisis
Henrik Lainvoo – Rakvere RG Karla

Kõik tulemused: www.syg.edu.ee

Print Friendly, PDF & Email