Rauni ühistu lõi uue lauda ehitamisel kopa maasse (1)

Rauni ühistu lõi uue lauda ehitamisel kopa maasse

KOPP MAASSE: Eile alustasid ekskavaatorid kibekiire tööga Rauni ühistu uue lüpsilauda ehitusel. Foto: Sander Ilvest

Orissaare vallas tegutsev Rauni POÜ alustas eile Väljakülas uue lüpsilauda ehitust, millest hakati rääkima juba seitse aastat tagasi.

“Kopp läks maasse ja me liigume ikkagi edasi,” ütles Rauni POÜ juhatuse esimees Aive Kesküla, kelle häälest pärast mõningast mõõnaperioodi taas elurõõmu kuuldus. “Ka pank on meie olukorda uurinud ja puurinud ja näeb meid üsna heas valguses, oleme nende silmis arenev ettevõte,” lisas ta.

Vastavalt 2008. aastal kehtestatud detailplaneeringule ehitatakse Rauni POÜ uus laut Väljaküla praeguse lüpsilauda lähedusse. Uues laudas on ruumi 384 lüpsilehmale, praegu on ühistul kokku 330 looma.

Rauni ühistu olemasolevad kaks lüpsilauta ja kolm noorloomalauta on ehitatud 45–50 aastat tagasi ning kipuvad amortiseeruma ja ajale igas mõttes jalgu jääma. Uue laudaga tahetakse märgatavalt parandada lehmade heaolu ning hoida seeläbi lehmi kauem karjas ja tõsta piimatoodangut.

“Praegustes tingimustes ei oska me enam midagi teha, et toodangut juurde saada,” tunnistas Kesküla, kes pärast kaasaegse lauda valmimist loodab keskmise väljalüpsi tõsta 7100 kilogrammilt 8000–9000 kiloni. Ka töötajate tingimused paranevad.

Algselt plaanis ühistu võtta kasutusele lüpsirobotid, kuid see variant osutus rahaliselt liiga kalliks ja poleks jätnud ruumi karja suurendamisele. Uues laudas võetakse kasutusele platsilüps, seni on kasutatud torusselüpsi.

“See on soe vabapidamise laut, kus temperatuur alla nulli ei tohiks langeda,” rääkis ühistu juht, kelle hinnangul on Eestis külmlautade jaoks pisut liiga külm kliima, ehkki Eesti loomakasvatajad saavad oma külmlautadega üldjuhul korralikult hakkama.

Ühistu viiest laudast suletakse pärast uue lauda valmimist Arju laut ja Pahila laut, ülejäänud vanad laudad jäävad aga noorloomadele ja kinnislehmadele.

Möödunud aastal määras PRIA loomakasvatusehitise investeeringutoetuse (MAK-i meede 1.4.2) viienda taotlusvooru raames Rauni POÜ-le lauda ehitamiseks 497 985 eurot.

Lepingu järgi peaks Väljaküla uu laut valmis olema 1. septembril.

Print Friendly, PDF & Email